+1 (866) 305-6174

2016 National Finals Results

 

View the results from the 2016 National Finals below!


Joe Noce Memorial Award
"That's Entertainment"

Birdsall Street Blues | Perkins School of the Arts

 

JUNIOR DIAMOND DANCE OFF

Let's Groove | Canadian Dance Unit


SENIOR DIAMOND DANCE OFF

Romeo & Juliet | Perkins School of the Arts

 

CANDANCE MOST PHOTOGENIC CONTEST WINNER

Valentina DaPoe | Ontario School of Ballet


12 & UNDER
CANDANCE PEOPLE'S CHOICE AWARD WINNER

Raid | Ontario School of Ballet


13 & OVER
CANDANCE PEOPLE'S CHOICE AWARD WINNER

Eagle Eye | Perkins School of the Arts

  

12 & UNDER SOLO

WINNER
Fivefold | A2Y Dance Inc.

1st Runner Up
The Mating Game | Prestige Academy of Dance

2nd Runner Up
Hypericum | Prestige Academy of Dance

 

12 & UNDER DUET / TRIO

WINNER
One and 1 | Canadian Dance Unit

1st Runner Up
Don't Look Down | Prestige Dance Academy Inc.

2nd Runner Up
The Way You Look | Prestige Academy of Dance

 

12 & UNDER SMALL GROUP

WINNER
Saved | In Motion Dance Project

1st Runner Up
Smother| Prestige Academy of Dance

2nd Runner Up
Business Of Love | Prestige Academy of Dance

 

12 & UNDER LARGE GROUP

WINNER
Lunar | In Motion Dance Project

1st Runner Up
Lotus | Prestige Academy of Dance

2nd Runner Up
Frug | Canadian Dance Unit

 

12 & UNDER LINE / EXTENDED LINE

WINNER
Let's Groove | Canadian Dance Unit

1st Runner Up
Ashes To Ashes | Prestige Academy of Dance

2nd Runner Up
Sing Sing Sing | Canadian Dance Unit

 

13 & OVER SOLO

WINNER
Shaman | Canadian Dance Unit

1st Runner Up
Afterglow | In Motion Dance Project

2nd Runner Up
The Diamond | Dancemakerz

 

13 & OVER DUET / TRIO

WINNER
The Hollowmen | Perkins School of the Arts

1st Runner Up
The Love Story | Perkins School of the Arts

2nd Runner Up
Arctic | In Motion Dance Project

 

13 & OVER SMALL GROUP

WINNER
A Tale Of Two... | Canadian Dance Unit

1st Runner Up
Hold Me Down | Canadian Dance Unit

2nd Runner Up
For All We Know | Canadian Dance Unit

 

13 & OVER LARGE GROUP

WINNER
Stutter | Prestige Academy of Dance

1st Runner Up
Line Of Absurdity | Perkins School of the Arts

2nd Runner Up
Pacing | Canadian Dance Unit

 

13 & OVER LINE / EXTENDED LINE

WINNER
Romeo & Juliet | Perkins School of the Arts

1st Runner Up
Bossa Nova | In Motion Dance Project

2nd Runner Up
Perfect Storm | In Motion Dance Project

 

NATIONAL TITLE SOLOIST COMPETITION

MINI MISS
MINI MISS CANDANCE 2016 Brooke Lowry | Canadian Dance Unit
1st Runner Up - Brooklyn Law | Dance Zone Performing Arts Centre
2nd Runner Up - Cameron O'Daiskey | Happiness Is Dancing Inc.
3rd Runner Up - Macy Flanders | In Motion Dance Project
4th Runner Up - Lexi Deignan | Prestige Academy of Dance
5th Runner Up - Sophie Brecken | Prestige Academy of Dance

MINI MISTER
MINI MISTER CANDANCE 2016 Daniel Tamburro | Evolution Dance Studio

JUNIOR AUDITION CLASS OVERALL WINNERS
BALLET - Ava McAdam-Beder | Ontario School of Ballet
JAZZ - Angela Selwent | Drewitz Dance Productions
TAP - Annalise Hofman | Prestige Dance Academy
MODERN/CONTEMPORARY - Kylan Wagner | Leader School of Dance
ACRO - Angel Dimartino-Palladino | A2Y Dance Inc.

JUNIOR TALENT AWARD
Annalise Hofman | Prestige Dance Academy

JUNIOR MISS
JUNIOR MISS CANDANCE 2016 Annalise Hofman | Prestige Academy of Dance
1st Runner Up - Angel DiMartino Palladino | A2Y Dance Inc.
2nd Runner Up - Sara DaSilva | Airborne Dance Centre
3rd Runner Up - Angelina Velardi | Prestige Academy of Dance
4th Runner Up - Tiffany Benevenga | Prestige Academy of Dance
5th Runner Up - Serafina Savino | Prestige Dance Academy Inc.

JUNIOR MISTER
JUNIOR MISTER CANDANCE 2016 Kylan Wagner | Leader School of Dance
1st Runner Up - Tristan Hill | In Motion Dance Project
2nd Runner Up - Nigel Clifford | Canadian School of Dance

TEEN AUDITION CLASS OVERALL WINNERS
BALLET - Isabelle Valdez | Coffey's Danc'n Place
JAZZ - Erin Bagnato | Dance Inc.
TAP - Mileca Radan | Prestige Dance Academy
MODERN/CONTEMPORARY - Olivia Wang | Prestige Dance Academy
ACRO - Arianna Boyce | Perkins School of the Arts

TEEN TALENT AWARD
Erin Bagnato | Dance Inc.

TEEN MISS
TEEN MISS CANDANCE 2016 Erin Bagnato | Dance Inc.
1st Runner Up - Kelsey Flanders | In Motion Dance Project
2nd Runner Up - Olivia Wang | Prestige Academy of Dance
3rd Runner Up - Isabelle Valdez | Coffey's Danc'n Place
4th Runner Up - Cydney Jackson | Prestige Dance Academy Inc.
5th Runner Up - Michaela Marfori | In Motion Dance Project

TEEN MISTER
TEEN MISTER CANDANCE 2016 Justyn Dyer-Potzinger | A2Y Dance Inc.
1st Runner Up - Julian Lombardi | Canadian Dance Unit
2nd Runner Up -Trevor Terry | Perkins School of the Arts

SENIOR CONGENIALITY AWARD
Anisa Saouab | Studio de danse Danielle

SENIOR AUDITION CLASS OVERALL WINNERS
BALLET - Carly Cooper | Drewitz Dance Productions
JAZZ - Miko Marfori | In Motion Dance Project
TAP - Anisa Saouab | Studio de Danse Danielle
MODERN/CONTEMPORARY - Chase Benjamin | Perkins School of the Arts
ACRO - Miko Marfori | In Motion Dance Project

SENIOR TALENT AWARD
Lily Flanders | In Motion Dance Project

SENIOR MISS
SENIOR MISS CANDANCE 2016 Anisa Saouab | Studio de Danse Danielle
1st Runner Up - Carly Cooper | Drewitz Dance Productions
2nd Runner Up - Melanie DeMelo | Canadian Dance Unit
3rd Runner Up - Francesca Crupi | Prestige Academy of Dance
4th Runner Up - Lily Flanders | In Motion Dance Project
5th Runner Up - Elissa Langil | Perkins School of the Arts

SENIOR MISTER
SENIOR MISTER CANDANCE 2016 Miko Marfori | In Motion Dance Project
1st Runner Up - Chase Benjamin | Perkins School of the Arts
 

 

PRE-COMPETITIVE  / NOVICE AWARDS

NOVICE OVERALL HIGH SCORE
WINNER - Hound Dog | A2Y Dance Inc.

 PRE-COMP OVERALL HIGH SCORE
WINNER - Wild Wild West | In Motion Dance Project

 

JUDGES AWARDS

12 & UNDER COSTUME AWARD
WINNER - Mystic | In Motion Dance Project

13 & OVER COSTUME AWARD
WINNER - Lacrimosa | Perkins School of the Arts

12 & UNDER CHOREOGRAPHY AWARD
WINNER - Ashes To Ashes | Prestige Academy of Dance

13 & OVER CHOREOGRAPHY AWARD
WINNER - Line Of Absurdity | Perkins School of the Arts

12 & UNDER ADJUDICATORS AWARD
WINNER - Mini-Force | Académie de Danse de la Capitale

13 & OVER ADJUDICATORS AWARD
WINNER - Pacing | Canadian Dance Unit
 

BE DISCOVERED SCHOLARSHIPS

DISNEY DANCE INTENSIVE
WINNER - Francesca Crupi | Prestige Academy of Dance

BROADWAY BOUND INTENSIVE
WINNER - Alexandra Gorya | Evolution Dance Studio

SUMMER IN HIP HOP INTENSIVE
WINNER - Jade Lowry | Canadian Dance Unit

SUMMER IN L.A.: CARNIVAL INTENSIVE
WINNER - Michaela Marfori | In Motion Dance Project

SUMMER IN L.A.: SUPER STAR INTENSIVE
WINNER - Kelsey Flanders | In Motion Dance Project

 

Candance Entertainment Group Inc.
64 Water Lily Trail
Schomberg, Ontario  L0G 1T0
Canada

Toll-Free: +1 (866) 305-6174
Email: info@candanceeg.com

Sponsors & Partners

A Dedication

 

We use cookies to improve our website. Cookies used for the essential operation of this site have already been set. For more information visit our Cookie policy. I accept cookies from this site. Agree