+1 (866) 305-6174

Calgary, AB 2016 Results


Joe Noce Memorial Award
"That's Entertainment"

Say Yes | Generation Dance Studio

12 & UNDER
CANDANCE PEOPLE'S CHOICE AWARD NOMINEE

Forgetting | Prestige Dance Academy Inc.


13 & OVER
CANDANCE PEOPLE'S CHOICE AWARD NOMINEE

The Sun | Shelley's Dance Company

 

JUNIOR DIAMOND DANCE OFF

1st Place
In The Embers | Prestige Dance Academy Inc.

2nd Place
Who We Are | Danscott Studio

3rd Place
Luck | Drewitz Dance Productions


SENIOR DIAMOND DANCE OFF

1st Place
The Sun | Shelley's Dance Company

2nd Place
For My Help | Prestige Dance Academy Inc.

3rd Place
With You | Danscott Studio

 

12 & UNDER
CHOREOGRAPHY AWARDS

Hip Hop Kitchen | Generation Dance Studio

13 & OVER
CHOREOGRAPHY AWARDS

The Sun | Shelley's Dance Company

  

MINI SOLO

1st Place
Bond | Generation Dance Studio

2nd Place
Big Spender | Generation Dance Studio

3rd Place
Bop Till You Drop | Prestige Dance Academy Inc.

4th Place
My Boyfriend's Back | Strive Dance Academy

5th Place
Real Wild Child | Prestige Dance Academy Inc.

6th Place
You Are Your Own Star | Generation Dance Studio
 

MINI DUET / TRIO

1st Place
Trouble | Generation Dance Studio

2nd Place
D-Low Shuffle | Generation Dance Studio

3rd Place
Going On A Trip | Generation Dance Studio

 

MINI SMALL GROUP

1st Place
Me And My Girls | Strive Dance Academy

2nd Place
Proud Mary | Prestige Dance Academy Inc.

3rd Place
Danceannette | Strive Dance Academy

 

MINI LARGE GROUP

1st Place
Luck | Drewitz Dance Productions

2nd Place
Dance With Me | Danscott Studio

3rd Place
Dive In The Pool | Drewitz Dance Productions

 

MINI LINE / EXTENDED LINE

1st Place
You Can't Stop The Beat | Strive Dance Academy

 

JUNIOR SOLO

1st Place
What's A Girl Got To Do? | Absolute Dance Inc.

2nd Place
Found | Prestige Dance Academy Inc.

3rd Place
Paradise | Drewitz Dance Productions

4th Place
Oceana | Absolute Dance Inc.

5th Place
Time To Say Goodbye | Dance Spectrum Inc.

6th Place
Brave | Shelley's Dance Company

7th Place
Diablo | Shelley's Dance Company

8th Place
Confident | Drewitz Dance Productions

9th Place
Smash | Strive Dance Academy

10th Place
Light | Prestige Dance Academy Inc.

 

JUNIOR DUET / TRIO

1st Place
Tornado | Prestige Dance Academy Inc.

2nd Place
Heal | Prestige Dance Academy Inc.

3rd Place
Hallelujah I Love Her So | Strive Dance Academy
 


JUNIOR SMALL GROUP

1st Place
Forgetting | Prestige Dance Academy Inc.

2nd Place
Wait | Absolute Dance Inc.

3rd Place
All That Jazz | Prestige Dance Academy Inc.

 

JUNIOR LARGE GROUP

1st Place
Brooklyn Bounce | Drewitz Dance Productions

2nd Place
In The Embers | Prestige Dance Academy Inc.

3rd Place
Looks For Me | Danscott Studio

 

JUNIOR LINE / EXTENDED LINE

1st Place
Say Yes | Generation Dance Studio

2nd Place
Who We Are | Danscott Studio

3rd Place
Sun Of A Gun | Dance Spectrum Inc.

 

TEEN SOLO

1st Place
Fever | Prestige Dance Academy Inc.

2nd Place
Typewriter | Prestige Dance Academy Inc.

3rd Place
Turkish March | Danscott Studio

4th Place
Infinite | Prestige Dance Academy Inc.

5th Place
Assassins Tango | Prestige Dance Academy Inc.

6th Place
Focus | Absolute Dance Inc.

7th Place
Sand | Shelley's Dance Company

8th Place
I Have Nothing | Shelley's Dance Company

9th Place
I Put A Spell On You | Absolute Dance Inc.

10th Place
Fame | Shelley's Dance Company

 

TEEN DUET / TRIO

1st Place
Long Time Traveller | Shelley's Dance Company

2nd Place
Incomplete | Prestige Dance Academy Inc.

3rd Place
Shutter | Shelley's Dance Company

 

TEEN SMALL GROUP

1st Place
For My Help | Prestige Dance Academy Inc.

2nd Place
Ring Of Fire | Absolute Dance Inc.

3rd Place
I'm Shakin | Prestige Dance Academy Inc.

 

TEEN LARGE GROUP

1st Place
Cell Block Tango | Prestige Dance Academy Inc.

2nd Place
Hamilton | Drewitz Dance Productions

3rd Place
Fragility | Absolute Dance Inc.

 

TEEN LINE / EXTENDED LINE

1st Place
District 7 | Shelley's Dance Company

2nd Place
Let's Go! | Danscott Studio

3rd Place
Giselle | Class Act Performing Arts Studios

 

SENIOR SOLO

1st Place
Blue Lips | Drewitz Dance Productions

2nd Place
Strange Fruit | Shelley's Dance Company

3rd Place
This Life | Danscott Studio

4th Place
The Greatest Thing You'll Ever Learn | Strive Dance Academy

5th Place
Power In Me | Dance Spectrum Inc.

6th Place
Your Day Will Come | Shelley's Dance Company

7th Place
Change | Shelley's Dance Company

8th Place
To Love You Move | Shelley's Dance Company

9th Place
Locomotion | Strive Dance Academy

10th Place
The Gray | Strive Dance Academy

 

SENIOR DUET / TRIO

1st Place
She's Lost | Danscott Studio

2nd Place
Broken | Shelley's Dance Company

3rd Place
Beautiful Decay | Shelley's Dance Company

 

SENIOR SMALL GROUP

1st Place
Caged | Dance Spectrum Inc.

2nd Place
To Escape The Cold | Shelley's Dance Company

3rd Place
Intent | Shelley's Dance Company

 

SENIOR LARGE GROUP

1st Place
Bird Of Sorrow | Shelley's Dance Company

2nd Place
Cry Me A River | Strive Dance Academy

3rd Place
Paquita | Class Act Performing Arts Studios

 

SENIOR LINE / EXTENDED LINE

1st Place
The Sun | Shelley's Dance Company

2nd Place
Uprising | Shelley's Dance Company

3rd Place
Eloquence | Shelley's Dance Company

   

TITLE SOLOIST COMPETITION

MINI MISS
WINNER - Bop Till You Drop (Sophie Miskic) | Prestige Dance Academy Inc.
1st Runner Up - My Boyfriend's Back (Avery Bais) | Strive Dance Academy
2nd Runner Up - Real Wild Child (Mackenzie Hockenhull) | Prestige Dance Academy Inc.
3rd Runner Up - You Are Your Own Star (Isla Edwards) | Generation Dance Studio

MINI MISTER
WINNER - Bond (Blake Schedlosky) | Generation Dance Studio

JUNIOR MISS
WINNER - What's A Girl Got To Do? (Megan Keenan) | Absolute Dance Inc.
1st Runner Up - Paradise (Natalia Kuzmanovski) | Drewitz Dance Productions
2nd Runner Up - Time To Say Goodbye (Faith Dublonko) | Dance Spectrum Inc.
3rd Runner Up - Brave (Madison Loh) | Shelley's Dance Company
4th Runner Up - Confident (Angela Selwent) | Drewitz Dance Productions

JUNIOR MISTER
WINNER - Matador (Aiden Bazylinski) | Strive Dance Academy
 

TEEN MISS
WINNER - Focus (Milaina Robinson) | Absolute Dance Inc.
1st Runner Up - I Have Nothing (Liana Forss) | Shelley's Dance Company
2nd Runner Up - She Knows A Good Thing (Abby Wilson) | Absolute Dance Inc.
3rd Runner Up - Requiem (Kate Langille) | Prestige Dance Academy Inc.
4th Runner Up - Today Has Been Okay (Taylor Mytko) | Shelley's Dance Company

TEEN MISTER
WINNER - Turkish March (Luke Stanich) | Danscott Studio
1st Runner Up -  Sand (Daniel Palladino) | Shelley's Dance Company
2nd Runner Up - The Beginning (Zayd Rutkowski) | Shelley's Dance Company
3rd Runner Up - It's Me (Andrew Queen) | Danscott Studio

SENIOR MISS
WINNER - Blue Lips (Carly Cooper) | Drewitz Dance Productions
1st Runner Up - Strange Fruit (Mackenzie Howse) | Shelley's Dance Company
2nd Runner Up - This Life (Carly Charters) | Danscott Studio
3rd Runner Up - The Greatest Thing You'll Ever Learn (Carleen Zouboules) | Strive Dance Academy
4th Runner Up - Speech Of Foxes (Mikalina Rylance) | Shelley's Dance Company


SENIOR MISTER
WINNER - Power In Me (Billy Mustapha) | Dance Spectrum Inc.
1st Runner Up -  Your Day Will Come (Jake Poloz) | Shelley's Dance Company
2nd Runner Up - Something My Should Needs (Evan Morash) | Danscott Studio
3rd Runner Up - Just Let It Be (Evan Cooksley) | Danscott Studio
4th Runner Up - Buried (Jon Cestnick) | Generations Dance Studio

 

PRE-COMPETITIVE  / NOVICE AWARDS

PRE-COMP OVERALL HIGH SCORE
Work | Tanya's Dance Worx

PRE-COMP SOLO
Work | Tanya's Dance Worx

PRE-COMP DUET/TRIO
Treasure | Tanya's Dance Worx

PRE-COMP SMALL GROUP
Good Golly Miss Molly | Prestige Dance Academy Inc.

PRE-COMP LARGE GROUP
Piano Man | Shelley's Dance Company

PRE-COMP LINE / EXTENDED LINE
Soda Shoppe | Shelley's Dance Company

 

NOVICE OVERALL HIGH SCORE
Home Is Where The Heart Is | Shelley's Dance Company

NOVICE SOLO
Home Is Where The Heart Is | Shelley's Dance Company

NOVICE DUET/TRIO
Arabian Adventures | Prestige Dance Academy Inc.

NOVICE SMALL GROUP
S-A-S-S-Y | Danscott Studio

 

JUDGES AWARDS

PRODUCTION AWARD
Peter Pan | Drewitz Dance Productions

12 & UNDER COSTUME AWARD
A Fox In Sheep's Clothing | Dance Spectrum Inc.

13 & OVER COSTUME AWARD
Aladdin | Strive Dance Academy

12 & UNDER CHOREOGRAPHY AWARD
Hip Hop Kitchen | Generation Dance Studio

13 & OVER CHOREOGRAPHY AWARD
The Sun | Shelley's Dance Company

12 & UNDER ADJUDICATORS AWARD
Brooklyn Bounce | Drewitz Dance Productions

13 & OVER ADJUDICATORS AWARD
We Don't Ear | Prestige Dance Academy Inc.

 

BE DISCOVERED SCHOLARSHIPS

DISNEY WORLD L.A. or FLORIDA DANCE INTENSIVE
Mikalina Rylance | Shelley's Dance Company

BROADWAY BOUND INTENSIVE
Mackenzie Howse | Shelley's Dance Company

SUMMER IN HIP HOP INTENSIVE
Evan Morash | Danscott Studio

SUMMER IN L.A. CARNIVAL INTENSIVE
Sydney Moncreiff | Absolute Dance Inc.

SUMMER IN L.A. SUPER STAR (10 YRS & OLDER)
Natalia Kuzmanovski | Drewitz Dance Productions

 

Candance Entertainment Group Inc.
64 Water Lily Trail
Schomberg, Ontario  L0G 1T0
Canada

Toll-Free: +1 (866) 305-6174
Email: info@candanceeg.com

Sponsors & Partners

A Dedication

 

We use cookies to improve our website. Cookies used for the essential operation of this site have already been set. For more information visit our Cookie policy. I accept cookies from this site. Agree