+1 (866) 305-6174

Red Deer, AB 2016 Results


Joe Noce Memorial Award
"That's Entertainment"

I Am Cow | Airborne Dance Centre

12 & UNDER
CANDANCE PEOPLE'S CHOICE AWARD NOMINEE

Bills | North Calgary Dance Centre


13 & OVER
CANDANCE PEOPLE'S CHOICE AWARD NOMINEE

Sisters Of The Salon | The Kore Dance Studio

 

JUNIOR DIAMOND DANCE OFF

1st Place
Need For Speed | North Calgary Dance Centre

2nd Place
Picante | Zero Gravity Dance Inc.

3rd Place
Egyptian Lover | Star Bound Dance Company


SENIOR DIAMOND DANCE OFF

1st Place
Hardcore | The Kore Dance Studio

2nd Place
Shelter | Airborne Dance Centre

3rd Place
Footloose | Strive Dance Academy

 

12 & UNDER
CHOREOGRAPHY AWARDS

Vote For Mr. Rhythm | Strive Dance Academy

13 & OVER
CHOREOGRAPHY AWARDS

Hide And Seek | Airborne Dance Centre

  

MINI SOLO

1st Place
Mermaid Party | North Calgary Dance Centre

2nd Place
Ice | Airborne Dance Centre

3rd Place
Great Balls Of Fire | Zero Gravity Dance Inc.

4th Place
Symphony | Airborne Dance Centre

5th Place
Diva | Royal Dance Conservatory

6th Place
Fireflies | Star Bound Dance Company

7th Place
Dorothy | Zero Gravity Dance Inc.

8th Place
Barbie Girl | Bianca's Dance Company

9th Place
My Boyfriend's Back | Strive Dance Academy

10th Place
Descendants | Bianca's Dance Company


 

MINI DUET / TRIO

1st Place
Hang Loose | Airborne Dance Centre

2nd Place
Focus | Airborne Dance Centre

3rd Place
Demi Girls | Royal Dance Conservatory

 

MINI SMALL GROUP

1st Place
Me And My Girls | Strive Dance Academy

2nd Place
Saddle Up | North Calgary Dance Centre

3rd Place
Bang Bang | Bianca's Dance Company

 

MINI LARGE GROUP

1st Place
Lollipop | Strive Dance Academy

2nd Place
Joy To The World | Strive Dance Academy

3rd Place
The Sorcerer's Apprentice | Strive Dance Academy

 

MINI LINE / EXTENDED LINE

1st Place
You Can't Stop The Beat | Strive Dance Academy

 

JUNIOR SOLO

1st Place
Hanging By A Thread | Airborne Dance Centre

2nd Place
Hide And Seek | Star Bound Dance Company

3rd Place
Smash | Strive Dance Academy

4th Place
Confident | Airborne Dance Centre

5th Place
I See Fire | Leader School of Dance

6th Place
Let's Golf | North Calgary Dance Centre

7th Place
Reese H | The Kore Dance Studio

8th Place
Make Believe | Strive Dance Academy

9th Place
Sincerity | Star Bound Dance Company

10th Place
Lean On | Leader School of Dance

 

JUNIOR DUET / TRIO

1st Place
Madi And Reese | The Kore Dance Studio

2nd Place
Hallelujah I Love Her So | Strive Dance Academy

3rd Place
Salute | Airborne Dance Centre
 


JUNIOR SMALL GROUP

1st Place
The Twilight Tower | Strive Dance Academy

2nd Place
Halo | Star Bound Dance Company

3rd Place
On Broadway | Strive Dance Academy

 

JUNIOR LARGE GROUP

1st Place
Need For Speed | North Calgary Dance Centre

2nd Place
Emergency | Star Bound Dance Company

3rd Place
What About Angels | Star Bound Dance Company

 

JUNIOR LINE / EXTENDED LINE

1st Place
Bills | North Calgary Dance Centre

2nd Place
Something In The Water | Joy's School of Dance

3rd Place
Avatar | Zero Gravity Dance Inc.

 

TEEN SOLO

1st Place
Josh B | The Kore Dance Studio

2nd Place
Found | Shelley's Dance Company

3rd Place
Ramblings | Airborne Dance Centre

4th Place
I Have Nothing | Shelley's Dance Company

5th Place
Lux Aterra | Airborne Dance Centre

6th Place
Uno | Zero Gravity Dance Inc.

7th Place
I Found | Zero Gravity Dance Inc.

8th Place
Fame | Shelley's Dance Company

9th Place
It's All Coming Back To Me Now | Bianca's Dance Company

10th Place
Silhouette | Airborne Dance Centre

 

TEEN DUET / TRIO

1st Place
Toddlers | Airborne Dance Centre

2nd Place
Long Time Traveller | Shelley's Dance Company

3rd Place
Blue Skies | Airborne Dance Centre

 

TEEN SMALL GROUP

1st Place
Hide'N'Seek | Airborne Dance Centre

2nd Place
Don't Rain On My Parade | Strive Dance Academy

3rd Place
The Diary | Zero Gravity Dance Inc.

 

TEEN LARGE GROUP

1st Place
Long Way Down | Strive Dance Academy

2nd Place
Werk 2.0 | Airborne Dance Centre

3rd Place
Higher Love | Airborne Dance Centre

 

TEEN LINE / EXTENDED LINE

1st Place
Aladdin | Strive Dance Academy

2nd Place
Freedom | Airborne Dance Centre

3rd Place
The List | Dance Images by BJ

 

SENIOR SOLO

1st Place
I Found | Airborne Dance Centre

2nd Place
The Rise Before | Airborne Dance Centre

3rd Place
Flesh & Bones | Airborne Dance Centre

4th Place
Your Day Will Come | Shelley's Dance Company

5th Place
Over The Rainbow | Airborne Dance Centre

5th Place
Bryn | Airborne Dance Centre

6th Place
Locomotion | Strive Dance Academy

7th Place
Speech Of Foxes | Shelley's Dance Company

8th Place
Affliction | Airborne Dance Centre

9th Place
I Got It | Airborne Dance Centre

10th Place
The Gray | Strive Dance Academy

 

SENIOR DUET / TRIO

1st Place
SJ | Airborne Dance Centre

2nd Place
A Lovers Complaint | Shelley's Dance Company

3rd Place
PCH | Airborne Dance Centre

 

SENIOR SMALL GROUP

1st Place
Shelter | Airborne Dance Centre

2nd Place
NXG JRS | The Kore Dance Studio

3rd Place
Like A Boy | Airborne Dance Centre

 

SENIOR LARGE GROUP

1st Place
Unknown Journey | Airborne Dance Centre

2nd Place
Majesty | The Kore Dance Studio

3rd Place
Cry Me A River | Strive Dance Academy

 

SENIOR LINE / EXTENDED LINE

1st Place
Sisters Of The Salon | The Kore Dance Studio

2nd Place
Hardcore | The Kore Dance Studio

3rd Place
Drop It | Airborne Dance Centre

   

TITLE SOLOIST COMPETITION

MINI MISS
WINNER - Mermaid Party (Sophie Cruz) | North Calgary Dance Company
1st Runner Up - Ice (Monica DaSilva) | Airborne Dance Centre
2nd Runner Up - Great Balls Of Fire (Kami Wadlow) | Zero Gravity Dance Inc.
3rd Runner Up - Diva (Orchid Tesoro) | Royal Dance Conservatory
4th Runner Up - Fireflies (Gabriella Sandoval) | Star Bound Dance Company

JUNIOR MISS
WINNER - Hanging By A Thread (Sara DaSilva) | Airborne Dance Centre
1st Runner Up - Hide And Seek (Marie Sandoval) | Star Bound Dance Company
2nd Runner Up - Smash (Veronica Panteluk) | Strive Dance Academy
3rd Runner Up - Let's Golf (Emily Gutierrez) | North Calgary Dance Centre
4th Runner Up - Reese H (Reese Hatala) | The Kore Dance Studio

JUNIOR MISTER
WINNER - Hit The Road Jack (Carlin Khu) | Airborne Dance Centre
1st Runner Up - Trouble (Rhett Udsen) | Airborne Dance Centre

TEEN MISS
WINNER - Ramblings (Kate Manns) | Airborne Dance Centre
1st Runner Up - Lux Aterra (Shianne Elliott) | Airborne Dance Centre
2nd Runner Up - Uno (Faith Nobert) | Zero Gravity Dance Inc.
3rd Runner Up - It's All Coming Back To Me Now (Taylor Gremm) | Bianca's Dance Company
4th Runner Up - Keep Your Head Up (Eliana Muszynski) | Airborne Dance Centre

TEEN MISTER
WINNER - Josh B (Joshua Beauchamp) | The Kore Dance Studio
1st Runner Up - Kindergarten Love Song (Zack Proudfoot) | Expressions the Dance Gallery
2nd Runner Up - Ethan Mhyre (Ethan Mhyre) | Sherwood Park School of Dance
3rd Runner Up - Hands, Be Still (Erich Neitz) | North Calgary Dance Centre
4th Runner Up - James Dean (Marc Crowle) | Zero Gravity Dance Inc.

SENIOR MISS
WINNER - Flesh & Bones (Bryn Manns) | Airborne Dance Centre
1st Runner Up - Over The Rainbow (Payton Rossiter) | Airborne Dance Centre
2nd Runner Up - Affliction (Jae Boucher) | Airborne Dance Centre
3rd Runner Up - Wicked Games (Ashley Tse) | Airborne Dance Centre
4th Runner Up - Ratatatat (Charlotte Lowe) | Airborne Dance Centre

SENIOR MISTER
WINNER - Thomas B (Thomas Boivin) | The Kore Dance Studio
1st Runner Up -  For Your Help (Jarad Lenson) | Airborne Dance Studio
2nd Runner Up - Singing In The Rain (Ryan Maschke) | Joy's School of Dance
3rd Runner Up - Everythings Gonna Be Alright (Sage Sharma) | DanceHouse Studios
4th Runner Up - Do Not Go (Evan Webb) | Airborne Dance Centre

 

PRE-COMPETITIVE  / NOVICE AWARDS

PRE-COMP OVERALL HIGH SCORE
Super Nova | UniverseSoul Dance

PRE-COMP SOLO
Cosmic Love | Explosion Gymnastics

PRE-COMP DUET/TRIO
Reflections | Joy's School of Dance

PRE-COMP SMALL GROUP
Super Nova | UniverseSoul Dance

PRE-COMP LARGE GROUP
Butterfly | Star Bound Dance Company

 

NOVICE OVERALL HIGH SCORE
Thoroughly Modern Millie | Strive Dance Academy

NOVICE SOLO
Thoroughly Modern Millie | Strive Dance Academy

NOVICE DUET/TRIO
Life Is So Peculiar | Strive Dance Academy

NOVICE SMALL GROUP
Fireball | Explosion Gymnastics

 

JUDGES AWARDS

PRODUCTION AWARD
Hairspray | Star Bound Dance Company

12 & UNDER COSTUME AWARD
Belle | Joy's School of Dance

13 & OVER COSTUME AWARD
Royals | Zero Gravity Dance Inc.

12 & UNDER CHOREOGRAPHY AWARD
Vote For Mr. Rhythm | Strive Dance Academy

13 & OVER CHOREOGRAPHY AWARD
Hide And Seek | Airborne Dance Centre

12 & UNDER ADJUDICATORS AWARD
Egyptian Lovers | Star Bound Dance Company

13 & OVER ADJUDICATORS AWARD
Liberation | Strive Dance Academy

 

BE DISCOVERED SCHOLARSHIPS

DISNEY WORLD L.A. or FLORIDA DANCE INTENSIVE
Emily Guiterrez | North Calgary Dance Centre

BROADWAY BOUND INTENSIVE
Ryan Maschke | Joy's School of Dance

SUMMER IN HIP HOP INTENSIVE
Abby Chung | The Kore Dance Studio

SUMMER IN L.A. CARNIVAL INTENSIVE
Izel Pienaar | Strive Dance Academy

SUMMER IN L.A. SUPER STAR (10 YRS & OLDER)
Jae Boucher | Airborne Dance Centre

 

Candance Entertainment Group Inc.
64 Water Lily Trail
Schomberg, Ontario  L0G 1T0
Canada

Toll-Free: +1 (866) 305-6174
Email: info@candanceeg.com

Sponsors & Partners

A Dedication

 

We use cookies to improve our website. Cookies used for the essential operation of this site have already been set. For more information visit our Cookie policy. I accept cookies from this site. Agree