+1 (866) 305-6174

Montreal 2017 Results

 

Joe Noce Memorial Award
"That's Entertainment"

 

District 5 | District V

 

12 & UNDER
CANDANCE PEOPLE'S CHOICE AWARD NOMINEE

 

Pineapple Club | Ecole de Danse Martine Laplante


13 & OVER
CANDANCE PEOPLE'S CHOICE AWARD NOMINEE

 

Fifth Empire | District V

 

JUNIOR DIAMOND DANCEOFF

 

1ST PLACE

Ultimate Elite Select VIP Dance Team | Les Studios QMDAssociation

2ND PLACE

Schindlers List | Ecole de Danse Martine Laplante

3RD PLACE

Pineapple Club | Ecole de Danse Martine Laplante

4TH PLACE

Clearest Blue | Les Studios QMDAssociation

5TH PLACE

Mini-Force | Académie de Danse de la Capitale

 


SENIOR DIAMOND DANCEOFF

 

1ST PLACE

Fifth Empire | District V

2ND PLACE

Haste | Les Studios QMDAssociation

3RD PLACE

M-ID | Les Studios de Danse DixVersions

4TH PLACE

The Sun's Gone Dim | Académie de Danse de la Capitale

5TH PLACE

Walk | Les Studios QMDAssociation

 

12 & UNDER
CHOREOGRAPHY AWARDS
 

Shindlers List | Ecole de Danse Martine Laplante

 

13 & OVER
CHOREOGRAPHY AWARDS

Haste | Les Studios QMDAssociation

 

EPIC Awards

Jazz

The Tribe | Ecole de Danse Martine Laplante

Tap

Mumbles | École de Danse Anick McConnell

Modern/Contemporary

Haste | Les Studios QMDAssociation

Lyrical

The Sun's Gone Dim | Académie de Danse de la Capitale

Musical Theatre/Open

Walk | Les Studios QMDAssociation

Hip Hop

Fifth Empire | District V

Ballet

La Valse D'Amélie | École de Danse Anick McConnell

 

MINI SOLO

 

1st Place
Let's Dance | Les Studios QMDAssociation

 

2nd Place
Pure | Les Studios QMDAssocation

 

3rd Place
Real Wild Child | École de danse Anick McConnell

 

4th Place
Come Fly With Me | Les Studios QMDAssocation

 

5th Place
Let's Bounce | École de danse Anick McConnell

 

6th Place
Singing In The Shower | Studio de Danse Danielle



7th Place
My Boyfriend's Back | Studio de Danse Danielle

 

8th Place
Queen B | Atelier de Danse Carole Brouard



9th Place
Lost Boy | Cameron School of Dance

 

 

 

MINI DUET / TRIO

 

1st Place
Runaway Baby | École de Danse Anick McConnell

2nd Place
Cruisin' For A Brusin' | École de Danse Anick McConnell

3rd Place
I'm In Love With A Monster | École de Danse Anick McConnell

 

 

 

MINI SMALL GROUP

 

1st Place
Omigod You Guys | Tyler Anne School of Dance

 

2nd Place
Dance Like Your Daddy | Tyler Anne School of Dance

 

3rd Place
Will You Be There? | École de Dance Anick McConnell

 

 

 

MINI LARGE GROUP

 

1st Place
I Will Survive | Cameron School of Dance

2nd Place
Ladies Choice | Cameron School of Dance 

3rd Place
Little Shop of Horrors | Cameron School of Dance

 

MINI LINE/EXTENDED LINE

 

1st Place
Party Go Boom | École de Danse Anick McConnell

2nd Place
Origin | École de Danse Anick McConnell

3rd Place
Pump-Kids | École de Danse Anick McConnell

 

 

JUNIOR SOLO

 

1st Place
Play That Sax | Atelier de Danse Carole Brouard

 

2nd Place
The Reasons | Les Studios QMDAssociation

 

3rd Place
Flicker | Studio de Danse Danielle

 

4th Place
The A-Train | Greta Leeming Studio of Dance

 

5th Place
Diamonds | Greta Leeming Studio of Dance

 

5th Place
Running With The Wolves | Ecole de Danse Martine Laplante



6th Place
Photograph | Studio de Danse Danielle

 

7th Place
Undertow | Greta Leeming Studio of Dance

 

8th Place
Don't Rain On My Parade | Greta Leeming Studio of Dance

 

9th Place
Alone | Les Studios QMDAssociation

 

10th Place
Business of Love | Greta Leeming Studio of Dance

 

 

 

JUNIOR DUET / TRIO

 

1st Place
Muddy Waters | Les Studios QMDAssociation

 

2nd Place
Dance With Me | Les Studios QMDAssociation

 

3rd Place
Beast | Atelier de Danse Carole Brouard
 

 


JUNIOR SMALL GROUP

 

1st Place
Pineapple Club | Ecole de Danse Martine Laplante

 

2nd Place
Schindler's List | Ecole de Danse Martine Laplante

 

3rd Place
The Tribe | Ecole de Danse Martine Laplante

 

 

JUNIOR LARGE GROUP

 

1st Place
Clearest Blue | Les Studios QMDAssociation

 

2nd Place
Future Fame | Les Studios QMDAssociation

 

3rd Place
Cray Kids | Atelier de Danse Carole Brouard

 

 

 

JUNIOR LINE / EXTENDED LINE

 

1st Place
Ultimate Elite VIP Dance Team | Les Studios QMDAssociation

2nd Place
Prince Ali | École de Danse Anick McConnell

3rd Place
La Valse D'Amélie | École de Danse Anick McConnell

 

 

 

TEEN SOLO

 

1st Place
Sunday Kind of Love | Les Studios QMDAssociation

 

2nd Place
The Lake | Greta Leeming Studio of Dance

 

3rd Place
Too Darn Hot | Greta Leeming Studio of Dance

 

4th Place
Mack The Knife | Greta Leeming Studio of Dance

 

5th Place
River of Tears | Les Studios QMDAssociation



6th Place
Song For Viola | Greta Leeming Studio of Dance

 

7th Place
Heaven | Les Studios QMDAssociation

 

8th Place
Cotton Club | Atelier de Danse Carole Brouard

 

9th Place
Unravel | Studio de Danse Danielle

 

10th Place
River | Atelier de Danse Carole Brouard

10th Place
Shelter | Académie de Danse de la Capitale

10th Place
Falling In Love | Les Studios QMDAssociations

 

TEEN DUET / TRIO

 

1st Place
Wicked Games | District V

 

2nd Place
My Money | Académie de Danse de la Capitale

 

3rd Place
Do You Believe | Les Studios QMDAssociations

 

  

TEEN SMALL GROUP

 

1st Place
5 Alive | District V

 

2nd Place
Something Under Her Skin | Les Studios QMDAssociation

 

3rd Place
Queens D | Ecole de Danse Martine Laplante

 

 

 

TEEN LARGE GROUP

 

1st Place
Say | Les Studios QMDAssociation

 

2nd Place
Style FX | Académie de Danse de la Capitale

 

3rd Place
Run Me Out | Atelier de Danse Carole Brouard

 

 

 

TEEN LINE / EXTENDED LINE

 

1st Place
C.O.M. Unity | Ecole de Danse Martine Laplante

 

2nd Place
Eyes Shut | Les Studios QMDAssoication

 

3rd Place
Sound of Silence | École de Danse Anick McConnell

 

 

 

SENIOR SOLO

 

1st Place
Poinciana | École de Danse Anick McConnell

 

2nd Place
We Come Apart | Leeming Danceworks

 

3rd Place
Fever | Studio de Danse Danielle

 

4th Place
Needed Me | Les Studios QMDAssociation

 

4th Place
When I Go | Greta Leeming Studio of Dance

 

5th Place
These Boots | École de Danse Anick McConnell

 

6th Place
Conclusion | Les Studios QMDAssociation

 

6th Place
Luck Be A Lady | Cameron School of Dance

 

7th Place
Way Down We Go | Les Studios QMDAssociation

 

8th Place
Movement | Les Studios QMDAssociation

 

9th Place
Remembering You | Studio de Danse Danielle

 

9th Place
The River | Leeming Danceworks

 

9th Place
It's All About To Change | École de Danse Anick McConnell

 

10th Place
Cavalier | Les Studios QMDAssociation

 

 

 

SENIOR DUET / TRIO

 

1st Place
Suddenly Still | Studio de Danse Danielle

 

2nd Place
Ending | Académie de Danse de la Capitale

 

3rd Place
Our Story | Académie de Danse de la Capitale

 

 

 

SENIOR SMALL GROUP

 

1st Place
District 5 | District V

2nd Place
Evolved | Les Studios QMDAssociation

3rd Place
Mumbles | École de Danse Anick McConnell

 

 

 

SENIOR LARGE GROUP

 

1st Place
Walk | Les Studios QMDAssociation

 

2nd Place
The Sun's Gone Dim | Académie de Danse de la Capitale

 

3rd Place
Devilz | District V

 

SENIOR LINE/EXTENDED LINE

 

1st Place
Fifth Empire | District V

 

2nd Place
Haste | Les Studios QMDAssociation

 

3rd Place
Baby Marry Me | Les Studios QMDAssociation

 

 

 

TITLE SOLOIST COMPETITION

 

MINI MISS
WINNER - Let's Dance (Beverly LaPointe) | Les Studios QMDAssociation
1st Runner Up - Real Wild Child (Arianne Lariviére) | École de Danse Anick McConnell
2nd Runner Up - Come Fly With Me (Ann-Florence Bégin) | Les Studios QMDAssociation
3rd Runner Up - Let's Bounce (Noémie Carrière) | École de Danse Anick McConnell
4th Runner Up - Singing In The Shower (Aurora 
Allay-Deziel) | Studio de Danse Danielle

 

JUNIOR MISS
WINNER - Play That Sax (Ophélie Latulippe) | Atelier de Danse Carole Brouard
1st Runner Up - The Reasons (Ophélie Bégin) | Les Studios QMDAssociation
2nd Runner Up - Flicker (Saskia Corman) | Studio de Danse Danielle
3rd Runner Up - The A-Train (Kira Roger) | Greta Leeming Studio of Dance
4th Runner Up - Diamonds (Alia Karam) | Greta Leeming Studio of Dance

 


JUNIOR MISTER
WINNER - Can't Take My Eyes Off Of You (Cameron Burns) | Pique Dance Studio
1st Runner Up - Long Tall Sally (Simon Oliver Lavoie) | École de Danse Anick McConnell
2nd Runner Up - Pressed (Loic LePage) | Atelier de Danse Carole Brouard
3rd Runner Up - I Know You Want Me (Tristan Newton) | Dans'Atout

 

TEEN MISS
WINNER - Sunday Kind Of Love (Léia Tessier) | Les Studios QMDAssociation
1st Runner Up - Too Darn Hot (Paige Kaufman) | Greta Leeming Studio of Dance
2nd Runner Up - Song For Viola (Maggie McCleary) | Greta Leeming Studio of Dance
3rd Runner Up - Heaven (Audrey Mainguy) | Les Studios QMDAssociation
4th Runner Up - Cotton Club (Lara Renaud) | Atelier de Danse Carole Brouard

 

TEEN MISTER
WINNER - The Lake (Justin Verrault) | Greta Leeming Studio of Dance
1st Runner Up - Virtual Insanity (Brodie MacArthur) | Pique Dance Studio
2nd Runner Up - What You Want Now (Samuel Montsion) | Atelier de Danse Carole Brouard
3rd Runner Up - I'm On My Way (Noah Pearce-Lance) | École de Danse Anick McConnell
4th Runner Up - What Else (Mathis Gasparella) | Atelier de Danse Carole Brouard


SENIOR MISS
WINNER - We Come Apart (Rea Demers Colombi) | Leeming Danceworks
1st Runner Up - When I Go (Carley Dunbar) | Greta Leeming Studio of Dance
2nd Runner Up - Needed Me (Amélie Albert) | Les Studios QMDAssociation
3rd Runner Up - These Boots (Éloïse Crégheur) | École de Danse Anick McConnell
4th Runner Up - Conclusion (Camille Gagnon) | Les Studios QMDAssociation

 

SENIOR MISTER
WINNER - Poinciana (David Lafleur) | École de Danse Anick McConnell
1st Runner Up - Fever (Cédrick Charette) | Studio de Danse Danielle
2nd Runner Up - Luck Be A Lady (William Groulx) | Cameron School of Dance
3rd Runner Up - Histoire D'Un Soldat (Mateo Picone) | L'École de Ballet Ouest de Montréal
4th Runner Up - Cold Water (Cameron Monlezun) | Pique Dance Studio

 

 

 

PRE-COMPETITIVE  / NOVICE AWARDS

 

PRE-COMP OVERALL HIGH SCORE
DK.5 | District V



PRE-COMP SOLO
Alicia | District V

 

PRE-COMP DUET/TRIO
I Can Live With That | Dans'Atout

 

PRE-COMP SMALL GROUP
DK.5 | District V

 

PRE-COMP LARGE GROUP
Crewcial 5 | District V

 

PRE-COMP LINE / EXTENDED LINE
TASD | Tyler Anne School of Dance

 

NOVICE OVERALL HIGH SCORE
Cra5h | District V



NOVICE MINI/JUNIOR SOLO
Used To Be Mine | Imperium Dance Studio

 

NOVICE TEEN/SENIOR SOLO
Higher Ground | Pique Dance Studio

 

NOVICE DUET/TRIO
One Of The Boys | District V

 

NOVICE SMALL GROUP
Crash | District V

 

NOVICE LARGE GROUP
Illest | Studio Danse Ultra - Gym Ultra

 

NOVICE LARGE GROUP
V-Bratz | District V

 

 

 

JUDGES AWARDS

 

PRODUCTION AWARD
Bollylove | Cameron School of Dance

12 & UNDER COSTUME AWARD
La Valse D'Amélie | École de Danse Anick McConnell

13 & OVER COSTUME AWARD
Prom Night | M Studio

12 & UNDER CHOREOGRAPHY AWARD
Shindlers List | Ecole de Danse Martine Laplante

13 & OVER CHOREOGRAPHY AWARD
Haste | Les Studios QMDAssociation

12 & UNDER ADJUDICATORS AWARD
OMIGOD You Guys | Tyler Anne School of Dance

13 & OVER ADJUDICATORS AWARD
Fifth Empire | District V

 

 

 

BE DISCOVERED SCHOLARSHIPS

SUMMER IN L.A. DISNEY DANCE INTENSIVE
Laurence Letendre | Atelier de Danse Carole Brouard

BROADWAY BOUND SUMMER INTENSIVE
Coralie Tremblay | Les Studios QMDAssociation

SUMMER IN L.A. SUPERSTAR 
Ophélie Bégin | Les Studios QMDAssociation

THE PERFORMANCE WINNER
David Lafleur | École de Danse Anick McConnell

DISNEY WORLD FLORIDA
Arianne Larivière | École de Danse Anick McConnell

BROADWAY BOUND WINTER INTENSIVE
Cameron Brodeur | Cameron School of Dance

ACROBATIQUE AWARD
You're My Mirror | Les Studios QMDAssociation

HAMILTON THEATRICAL PHOTOSHOOT
MINI - Aurora Allay-Deziel | Studio de Danse Danielle

JUNIOR - Simon Olivier-Lavae | École de Danse Anick McConnell

TEEN - Cedrick Charette | Studio de Danse Danielle

SENIOR - Amelie Albert | Les Studios QMDAssociation

DANCE FUSION BREAKING BOUNDS SUMMER DANCE INTENSIVE (12 & UNDER)
Beverley Lapointe | Les Studios QMDAssociation

DANCE FUSION BREAKING BOUNDS SUMMER DANCE INTENSIVE (13 & OVER)
Talia Landau| Greta Leeming Studio of Dance

 

 

 

 

Candance Entertainment Group Inc.
64 Water Lily Trail
Schomberg, Ontario  L0G 1T0
Canada

Toll-Free: +1 (866) 305-6174
Email: info@candanceeg.com

Sponsors & Partners

A Dedication

 

We use cookies to improve our website. Cookies used for the essential operation of this site have already been set. For more information visit our Cookie policy. I accept cookies from this site. Agree