+1 (866) 305-6174

Red Deer 2017 Results

 

Joe Noce Memorial Award
"That's Entertainment"

 

Be Italian  |  Strive Dance Academy



 

12 & UNDER
CANDANCE PEOPLE'S CHOICE AWARD NOMINEE

 

Flex Crew  |  Hyperflex Dance Studio Inc.




13 & OVER
CANDANCE PEOPLE'S CHOICE AWARD NOMINEE

 

Notorious  |  Airborne Dance Centre



 



JUNIOR DIAMOND DANCEOFF

 

1ST PLACE

Flex Crew  |  Hyperflex Dance Studio Inc.

2ND PLACE

Bluebird  |  Dance City

3RD PLACE

For The People  |  Prestige Dance Academy Inc.

4TH PLACE

Heart Cry  |  Dance City

5TH PLACE

Felines  |  Dance City

 


SENIOR DIAMOND DANCEOFF

 

1ST PLACE

Notorious  |  Airborne Dance Centre

2ND PLACE

1950s  |  Dance City

3RD PLACE

This Is Not The End  |  Shelley’s Dance Company

4TH PLACE

Hanging By A Thread  |  Dance City

5TH PLACE

Dangerous  |  Airborne Dance Centre

 

12 & UNDER
CHOREOGRAPHY AWARDS
 

A Day At The Zoo  |  Hyperflex Dance Studio Inc.


 

13 & OVER
CHOREOGRAPHY AWARDS

Silent Screams |  Shelley’s Dance Company


 

EPIC Awards

Jazz

D.N.G.R.S. |  Airborne Dance Centre

Tap

Empathy  |  Airborne Dance Centre

Modern / Contemporary

This Is Not The End  |  Shelley’s Dance Company

Lyrical

Stillness  |  Shelley’s Dance Company

Acro / Gym

Eclipse  |  Star Bound Dance Company

Musical Theatre / Open

Wolves  |  Shelley’s Dance Company

Hip Hop

Notorious  |  Airborne Dance Centre

Ballet

Beyond  |  Shelley’s Dance Company

 

MINI SOLO

 

1st Place
My Boyfriends Back  |  Airborne Dance Centre

 

2nd Place
BBoy Quick  |  Pound It Hip Hop

 

3rd Place
Let’s Go  |  Hyperflex Dance Studio Inc.

 

4th Place
Rockin’ Robin  |  Prestige Dance Academy Inc.

 

5th Place
Wings  |  Hyperflex Dance Studio Inc.

 

6th Place
Firefly  |  Airborne Dance Centre



7th Place
We Wanna  |  Airborne Dance Centre

 

MINI DUET / TRIO

 

1st Place
Whistle  |  Hyperflex Dance Studio Inc.

2nd Place
Bing Bang  |  Hyperflex Dance Studio Inc. 

 

 

 

MINI SMALL GROUP

 

1st Place
Alice In Wonderland  |  Strive Dance Academy

 

2nd Place
Supermarket Song  |  Strive Dance Academy

 

3rd Place
Bring Em Out  |  Hyperflex Dance Studio Inc.

 

 

MINI LARGE GROUP

 

1st Place
Arabian Adventure  |  Airborne Dance Centre

2nd Place
Mmm Bop  |  Airborne Dance Centre

3rd Place
King Of NY  | Airborne Dance Centre

 

 

JUNIOR SOLO

 

1st Place
#reesehatala  |  Hyperflex Dance Studio Inc.

 

2nd Place
In The Water |  Airborne Dance Centre

 

3rd Place
Storm |  Leader School of Dance

 

4th Place
Big Noise From Winnetka  |  Dance City

 

5th Place
Heal  |  Star Bound Dance Company



6th Place
State of Transition  |  Prestige Dance Academy Inc.

 

7th Place
Upgrade You  |  Dance City

 

8th Place
Embers  |  Shelley’s Dance Company

 

9th Place
Sabotage  |  Pound it Hip Hop Studio

 

10th Place
River Deep  |  North Calgary Dance Centre

 

 

 

JUNIOR DUET / TRIO

 

 1st Place

After the Storm |  Prestige Dance Academy Inc.

 

2nd Place
Get There  |  Dance City

 

3rd Place
Like a Girl  |  Prestige Dance Academy Inc.

 

 


JUNIOR SMALL GROUP

 

1st Place
Flex Crew  |  Hyperflex Dance Studio Inc.

 

2nd Place

Felines  | Dance City

 

3rd Place
Heart Cry  |  Dance City


 

 

JUNIOR LARGE GROUP

 

1st Place
For The People  |  Prestige Dance Academy Inc.

 

2nd Place
A Day At The Zoo  |   Hyperflex Dance Studio Inc.

 

3rd Place
Queen B  |   Hyperflex Dance Studio Inc.

 

 

 

JUNIOR LINE / EXTENDED LINE

 

1st Place
This Girl  |  Dance City

2nd Place
Grannies Got Back  |  Dance City

3rd Place
Tutti Frutti  |  North Calgary Dance Centre

 

 

 

TEEN SOLO

 

1st Place
Song To The Siren  |  Airborne Dance Centre

 

2nd Place
Breakaway  |  Airborne Dance Centre
 

3rd Place
Unchained Melody  |  Prestige Dance Academy Inc.

 

4th Place
That’s My Girl  |  Airborne Dance Centre

 

5th Place
When She Came Back  |  Prestige Dance Academy Inc.



6th Place
Broken  |  Airborne Dance Centre

 

7th Place
What Weighs Me Down  |  Airborne Dance Centre

 

8th Place
Holding Your Absence  |  Prestige Dance Academy Inc.

 

9th Place
Terrible Love  |  YYC Dance Project

 

10th Place
EM  |  Airborne Dance Centre

 

TEEN DUET / TRIO

 

1st Place
Gravity |  Airborne Dance Centre

 

2nd Place
All Waters  |  Prestige Dance Academy Inc.

 

3rd Place
Goodness, Gracious Me  |  Joy’s School of Dance

 

  

TEEN SMALL GROUP

 

1st Place
Tag Yo Friend  |  Marda Loop Counterpoint Dance Academy

 

2nd Place
H20  |  Shelley’s Dance Company

 

3rd Place
Howl  |  Prestige Dance Academy Inc.

 

 

 

TEEN LARGE GROUP

 

1st Place
Ticking  |  Strive Dance Academy

 

2nd Place
5 Stages  |  North Calgary Dance Centre

 

3rd Place
Jet Set  |  Star Bound Dance Company

 

 

 

TEEN LINE / EXTENDED LINE

 

1st Place
Silent Screams  |  Shelley’s Dance Company

 

2nd Place
1950’s  |  Dance City

 

3rd Place
Duel Reign  |  Airborne Dance Centre

 

 

 

SENIOR SOLO

 

1st Place
Dangerous |  Prestige Dance Academy Inc.

 

2nd Place
You  |  Airborne Dance Centre

 

3rd Place
The State of Nothingness  |  Prestige Dance Academy Inc.

 

4th Place
Brandon’s Song  |  Airborne Dance Centre

 

5th Place
Heartburn  |  Airborne Dance Centre

 

6th Place
Dark  |  Airborne Dance Centre

 

7th Place
Follow You  |  Airborne Dance Centre

 

8th Place
Awakening  |  Airborne Dance Centre

 

9th Place
Found  |  Shelley’s Dance Company

 

10th Place
Paquita Waltz  |  Shelley’s Dance Company

 

 

 

SENIOR DUET / TRIO

 

1st Place
We  |  Shelley’s Dance Company

 

2nd Place
Over My Shoulder  |  Airborne Dance Centre

 

3rd Place
Golden  |  Airborne Dance Centre

 

 

 

SENIOR SMALL GROUP

 

1st Place

Empathy  |  Airborne Dance Centre 

 

2nd Place

Rewinding the Time  |  Airborne Dance Centre

 

3rd Place

Just Hold Me  |  Shelley’s Dance Company

 

 

 

SENIOR LARGE GROUP

 

1st Place
Notorious  |  Airborne Dance Centre

 

2nd Place
D.N.G.R.S.  |  Airborne Dance Centre

 

3rd Place
Wolves  |  Shelley’s Dance Company

 

SENIOR LINE/EXTENDED LINE

 

1st Place
This Is Not The End  |  Shelley’s Dance Company

 

2nd Place
Prestige  |  Shelley’s Dance Company

 

3rd Place
Your Day  |  Airborne Dance Centre

 

 

 

TITLE SOLOIST COMPETITION

 

MINI MISS

WINNER - My Boyfriends Back  |  Kortlynn Rosenbough  |  Airborne Dance Centre
1st Runner Up -
Let’s Go  |  Ella Solikowski  |  Hyperflex Dance Studio Inc.
2nd Runner Up -
Rockin’ Robin  |  Leena Hassen  |  Prestige Dance Academy Inc.
3rd Runner Up -
Rockin' Robin  |  Danika Silzer  |  Dance City Academy
4th Runner Up -
We Wanna  |  Kit Clarke  |  Airborne Dance Centre

 

MINI MISTER

WINNER - BBoy Quick |  Jayden Riley  |  Pound It Hip Hop Studio

 

JUNIOR MISS

WINNER - #reesehatala  |  Reese Hatala  |  Hyperflex Dance Studio Inc.
1st Runner Up -
In The Water  |  Sarah Jolly  |  Airborne Dance Centre
2nd Runner Up -
Heal  |  Kayla Foran  |  Star Bound Dance Company
3rd Runner Up -
Embers  |  Avah Adams  |  Shelley’s Dance Company
4th Runner Up -
River Deep  |  Sophie Cruz  |  North Calgary Dance Centre

 

JUNIOR MISTER

WINNER - Sabotage  |  Sebastian Reinhart  |  Pound It Hip Hop Studio
1st Runner Up -
Camp Granada  |  Maddix Perry  |  Shelley’s Dance Company
2nd Runner Up -
BBoy Pakman  |  Cooper Neidermaker  |  Pound It Hip Hop Studio

 

TEEN MISS

WINNER - Song To The Siren  |  Kate Manns  |  Airborne Dance Centre
1st Runner Up - 
Breakaway  |  Shianne Elliot  |  Airborne Dance Centre
2nd Runner Up - 
That’s My Girl  |  Sara Dasilva  |  Airborne Dance Centre
3rd Runner Up - 
Broken  |  Brookline Moseley  |  Airborne Dance Centre
4th Runner Up - 
Terrible Love  |  Gretta Briceno  |  YYC Dance Project

 

TEEN MISTER

WINNER - Paint It Black  |  Zayn Rutkowski  |  Shelley’s Dance Company
1st Runner Up - 
Soldier  |  Wyatt Webster-MacKay  |  Shelley’s Dance Company


SENIOR MISS

WINNER -
You  |  Emily Boorman  |  Airborne Dance Centre
1st Runner Up - 
Brandon’s Song  |  Savannah Sittler  | Airborne Dance Centre
2nd Runner Up - 
Dark  |  Mackenzie Howse  |  Shelley’s Dance Company
3rd Runner Up - 
Follow You  |  Jae Boucher  |  Airborne Dance Centre
4th Runner Up - 
Found  |  Liana Forss  |  Airborne Dance Centre

 

SENIOR MISTER

WINNER -
Cage  |  Daniel Palladino  |  Shelley’s Dance Company
1st Runner Up -
Cool  |  Ryan Maschke  |  Joy’s School of Dance
2nd Runner Up -
Spider Wave  |  Jason Parks  |  Pound It Hip Hop Studio
3rd Runner Up -
Sylvia Variation  |  Etienne Rutkowski  |  Shelley’s Dance Company

 

 

 

PRE-COMPETITIVE  / NOVICE AWARDS

 

PRE-COMP OVERALL HIGH SCORE
Heart Beat  |  Shelley’s Dance Company



PRE-COMP SOLO
Superhero  |  Shelley’s Dance Company

 

PRE-COMP DUET/TRIO
My Soulmate  |  Shelley’s Dance Company

 

PRE-COMP SMALL GROUP
Glitz  |  Shelley’s Dance Company

 

PRE-COMP LARGE GROUP
Dreamers  |  Shelley’s Dance Company

 

PRE-COMP LINE / EXTENDED LINE
Heart Beat  |  Shelley’s Dance Company

 

NOVICE OVERALL HIGH SCORE
Havana  |  Strive Dance Academy



NOVICE MINI/JUNIOR SOLO
Havana  |  Strive Dance Company

 

NOVICE DUET/TRIO
I Don’t Dance  |  Strive Dance Company

 

NOVICE SMALL GROUP
Amazing Life  |  Airborne Dance Centre

 

 

 

JUDGES AWARDS

 

PRODUCTION AWARD
Legend  |  Shelley’s Dance Company

12 & UNDER COSTUME AWARD
Alice in Wonderland  |  Strive Dance Academy

13 & OVER COSTUME AWARD
Night Flight to Venus  |  Dance City

12 & UNDER CHOREOGRAPHY AWARD
A Day At The Zoo  |  Hyperflex Dance Studio

13 & OVER CHOREOGRAPHY AWARD
Silent Screams  |  Shelley’s Dance Company

12 & UNDER ADJUDICATORS AWARD
Tutti Frutti  |  North Calgary Dance Centre

13 & OVER ADJUDICATORS AWARD
Howl  |  Prestige Dance Academy Inc.

 

 

 

BE DISCOVERED SCHOLARSHIPS

SUMMER IN L.A. DISNEY DANCE INTENSIVE
Jayden Callies  |  Shelley’s Dance Company

BROADWAY BOUND SUMMER INTENSIVE
Izel Pienaar  |  Strive Dance Academy

SUMMER IN L.A. SUPERSTAR 
Charlotte Boorman  |  Airborne Dance Centre

THE PERFORMANCE WINNER
Savannah Sittler  |  Airborne Dance Centre

DISNEY WORLD FLORIDA
Kiara Mcilravey  | JD’s Fabulous Feet

BROADWAY BOUND WINTER INTENSIVE
Mackenzie House  |  Shelley’s Dance Company

ACROBATIQUE AWARD
Eclipse  |  Star Bound Dance Company

HAMILTON THEATRICAL PHOTOSHOOT
MINI - Kortlynn Rosenbough  |  Airborne Dance Centre

JUNIOR - Sophie Cruz  |  North Calgary Dance Centre

TEEN - Brooklynn Moseley  |  Airborne Dance Centre

SENIOR - Ryan Maschke  |  Joy’s School of Dance

 

DANCE FUSION BREAKING BOUNDS SUMMER DANCE INTENSIVE (12 & UNDER)
Hanna Graville  | Star Bound Dance Company

DANCE FUSION BREAKING BOUNDS SUMMER DANCE INTENSIVE (13 & OVER)
Paige Wood  |   North Calgary Dance Centre

 

RAISE THE BARRE DANCE TEACHERS WORKSHOP
Bye Bye Blackbird  |  Joy’s School of Dance

Candance Entertainment Group Inc.
64 Water Lily Trail
Schomberg, Ontario  L0G 1T0
Canada

Toll-Free: +1 (866) 305-6174
Email: info@candanceeg.com

Sponsors & Partners

A Dedication

 

We use cookies to improve our website. Cookies used for the essential operation of this site have already been set. For more information visit our Cookie policy. I accept cookies from this site. Agree