+1 (866) 305-6174

Montreal, QC 2015 Results


Joe Noce Memorial Award
"That's Entertainment"

#477 - Recipe of Love | Cameron School of Dance


12 & UNDER
CANDANCE PEOPLE'S CHOICE AWARD NOMINEE

#251 - Kid Kaliber | Academie de danse de la Capitale


13 & OVER
CANDANCE PEOPLE'S CHOICE AWARD NOMINEE

#557 - District 5 | District 5

  

JUNIOR DIAMOND DANCE OFF 

WINNER
Kid Kaliber | Academie de danse de la Capitale

1st Runner Up
Musical Drill | Studio Coincidanse

2nd Runner Up
Bom Bom | Academie de danse de la Capitale

  

SENIOR DIAMOND DANCE OFF

WINNER
District 5 | District 5

1st Runner Up
M-ID | Les Studios de Danse DixVersions

2nd Runner Up
Peace From Imbalance | Academie de danse de la Capitale

 

12 & UNDER SOLO

WINNER
#234 Claire de Lune | Studio de danse Danielle

1st Runner Up
#227 Telly | Cameron School of Dance

2nd Runner Up
#210 Rather Be | Academie de danse de la Capitale

3rd Runner Up
#204 Freedom | Academie de danse de la Capitale

3rd Runner Up
#231 Broken| Academie de danse de la Capitale

4th Runner Up
#189 Dholna | Cameron School of Dance

5th Runner Up
#213 Midnight Man | Studio de danse Danielle

6th Runner Up
#176 Blue Bird | Cameron School of Dance

7th Runner Up
#178 If I Were A Bell | Greta Leeming School of Dance

8th Runner Up
#218 Forever Young| Academie de danse de la Capitale

8th Runner Up
#209 Hit The Road Jack| Footworks Dance Company

9th Runner Up
#177 Music Of The Night| Footworks Dance Company

 

12 & UNDER DUET / TRIO

WINNER
#465 Salute | Academie de danse de la Capitale

1st Runner Up
#438 Storm| Academie de danse de la Capitale

2nd Runner Up
#450 Life Of The Party| Academie de danse de la Capitale

 

12 & UNDER SMALL GROUP

WINNER
#251 Kid Kaliber | Academie de danse de la Capitale

1st Runner Up
#308 Musical Drill| Studio Coincidanse

2nd Runner Up
#192 Bom Bom| Academie de danse de la Capitale

 

12 & UNDER LARGE GROUP

WINNER
#359 Mini-Force | Academie de danse de la Capitale

1st Runner Up
#272 True Colors| Academie de danse de la Capitale

2nd Runner Up
#358 No Scrubs| Ecole de danse Martine Laplante

 

12 & UNDER LINE / EXTENDED LINE

WINNER
#411 Christmas | Footworks Dance Company

1st Runner Up
#476 Spell Block Tango | Footworks Dance Company

 

13 & OVER SOLO

WINNER
#576 Caving In | Studio de danse Danielle

1st Runner Up
#112 Gratitude | Footworks Dance Company

2nd Runner Up
#123 Light From One | Leeming Danceworks

3rd Runner Up
#128 Time | Studio de danse Danielle

4th Runner Up
#098 Rule The World | Footworks Dance Company

5th Runner Up
#096 Always Midnight | Studio de danse Danielle

6th Runner Up
#056 Girl Crush | Footworks Dance Company

7th Runner Up
#021 Good Kisser | Studio de danse Danielle

7th Runner Up
#104 Sarajevo | Happiness is Dancing Inc.

7th Runner Up
#080 Suite & Tie | Studio de danse Danielle

7th Runner Up
#085 BO$$ | Studio de danse Danielle

8th Runner Up
#048 Something For The Pain| Footworks Dance Company

9th Runner Up
#030 Not About Angels| Happiness is Dancing Inc.

9th Runner Up
#125 Before The End| Footworks Dance Company

 

13 & OVER DUET / TRIO

WINNER
#241 ELLE-3 | Academie de danse de la Capitale

1st Runner Up
#315 Divergence | Footworks Dance Company

2nd Runner Up
#243 Son Of A Gun| District 5

 

13 & OVER SMALL GROUP

WINNER
#557 District 5 | District 5

1st Runner Up
#552 M-ID| Les Studios de Danse DixVersions

2nd Runner Up
#551 Peace From Imbalance| Academie de danse de la Capitale

 

13 & OVER LARGE GROUP

WINNER
#380 Alphas | M Studio

1st Runner Up
#379 PDY| Ecole de danse Martine Laplante

2nd Runner Up
#365 Breathe| Ecole de Ballet Leduc

 

13 & OVER LINE / EXTENDED LINE

WINNER
#475 The Family | M Studio

1st Runner Up
#367 Bhangra | Academie de danse de la Capitale

2nd Runner Up
#477 Recipe For Love | Cameron School of Dance

 

TITLE SOLOIST COMPETITION

JUNIOR MISS
WINNER - #234 Claire De Lune (Emanuelle Proulx) | Studio de danse Danielle
1st Runner Up - #210 Rather Be (Audrey-Anne Gallant) | Academie de danse de la Capitale
2nd Runner Up - #189 Dholna (Rose Marie Demers) | Cameron School of Dance
3rd Runner Up - #178 If I Were A Bell (Emma Li-Loong) | Greta Leeming School of Dance
4th Runner Up - #209 Hit The Road Jack (Jaden Lacroix) | Footworks Dance Company

JUNIOR MISTER
WINNER - #227 Telly (Cameron Brodeur) | Cameron School of Dance

TEEN MISS
WINNER - #123 Light From One (Rea Demers Colombi) | Leeming Danceworks
1st Runner Up - #128 Time (Chloe Gerard) | Studio de danse Danielle
2nd Runner Up - #104 Sarajevo (Mikayla Rose) | Happiness is Dancing Inc.
3rd Runner Up - #125 Before The End (Callie Scott) | Footworks Dance Company
4th Runner Up - #042 Let You Go (Rayna-Sierra Branco) | Studio de danse Danielle

TEEN MISTER
WINNER - #080 Suit & Tie (Alexandre Guillot) | Studio de danse Danielle
1st Runner Up - #041 When I Was Your Man (Matthieu Handfield) | Sheila Parkins Academy of Dance & Music
2nd Runner Up - #1015 World On A String (Zachary Bastille) | Studio de danse Danielle

SENIOR MISS
WINNER - #112 Gratitude (Caroleen Harding) | Footworks Dance Company
1st Runner Up - #048 Something For The Pain (Taylor Duncan) | Footworks Dance Company
2nd Runner Up - #132 One (Shayna Murray)| Sheila Parkins Academy of Dance & Music
3rd Runner Up - #097 When She's Gone (Alexandra Moreau) | Academie de danse de la Capitale
4th Runner Up - #074 Variation From Esmerelda (Victoria Tawa) | Cameron School of Dance

SENIOR MISTER
WINNER - #576 Caving In (Nickolas Branco) | Studio de danse Danielle



PRE-COMPETITIVE  / NOVICE AWARDS

PRE-COMP OVERALL HIGH SCORE
WINNER - #458 5 Alive | District 5

PRE-COMP SOLO
WINNER - #408 Alicia Gagne | District 5

PRE-COMP DUET/TRIO
WINNER - #520 Can't Nobody | District 5

PRE-COMP SMALL GROUP
WINNER - #458 5 Alive | District 5

PRE-COMP LARGE GROUP
WINNER - #570 Crewcial 5 | District 5

PRE-COMP LINE / EXTENDED LINE
WINNER - #544 Camouflage| MultiDanse Energie

NOVICE OVERALL HIGH SCORE
WINNER - #488 Bubble V | District 5

NOVICE SOLO
WINNER - #577 Into The Dark | Studio de danse Danielle

NOVICE DUET/TRIO
WINNER - #434 Holy Grail | District 5

NOVICE SMALL GROUP
WINNER - #488 Bubble V | District 5

NOVICE LARGE GROUP
WINNER - #319 X-Generation | Les Studios de Danse DixVersions


JUDGES AWARDS

PRODUCTION OVERALL
WINNER - #485 Deesses | MultiDanse Energie

12 & UNDER COSTUME AWARD
WINNER - #321 Tea Party | Ecole de danse Martine Laplante

13 & OVER COSTUME AWARD
WINNER - #362 Joy of Repition | Footworks Dance Company

12 & UNDER CHOREOGRAPHY AWARD
WINNER - #359 Mini Force | Academie de danse de la Capitale

13 & OVER CHOREOGRAPHY AWARD
WINNER - #380 Alpha | M Studio

12 & UNDER ADJUDICATORS AWARD
WINNER - #458 5 Alive | District 5

13 & OVER ADJUDICATORS AWARD
WINNER - #367 Bhangra | Academie de danse de la Capitale


 

BE DISCOVERED SCHOLARSHIPS

DISNEY DANCE INTENSIVE
WINNER - Roxanne Gagnon | District 5

BROADWAY BOUND INTENSIVE
WINNER - Matthieu Handfield | Sheila Parkins Academy of Dance & Music

SUMMER IN L.A.: SUPER START INTENSIVE
WINNER - Catherine Picher | Academie de danse de la Capitale

SUMMER IN L.A.: THE PERFORMANCE INTENSIVE
WINNER - William Groulx | Cameron School of Dance

Candance Entertainment Group Inc.
64 Water Lily Trail
Schomberg, Ontario  L0G 1T0
Canada

Toll-Free: +1 (866) 305-6174
Email: info@candanceeg.com

Sponsors & Partners

A Dedication

 

We use cookies to improve our website. Cookies used for the essential operation of this site have already been set. For more information visit our Cookie policy. I accept cookies from this site. Agree