+1 (866) 305-6174

Red Deer, AB 2015 Results


Joe Noce Memorial Award
"That's Entertainment"

Shout It And Feel It | Airborne Dance Centre


12 & UNDER
CANDANCE PEOPLE'S CHOICE AWARD NOMINEE

School Days | Strive Dance Academy


13 & OVER
CANDANCE PEOPLE'S CHOICE AWARD NOMINEE

Pippin | Strive Dance Academy

 

12 & UNDER SOLO

WINNER
Fresco | Drewitz Dance Productions

1st Runner Up
On The Line | Airborne Dance Centre

2nd Runner Up
Fly With Me | Airborne Dance Centre

3rd Runner Up
History Repeating | Strive Dance Academy

4th Runner Up
Eloquence | Airborne Dance Centre

5th Runner Up
Angels | Airborne Dance Centre

6th Runner Up
Opportunity | Drewitz Dance Productions

7th Runner Up
Supersonic | Airborne Dance Centre

7th Runner Up
#296 Born To Entertain | Denise Smith Dance Studio


8th Runner Up
I'm Yours | North Calgary Dance Centre

8th Runner Up
Unstoppable | Airborne Dance Centre

9th Runner Up
Bullet Train | Drewitz Dance Productions

9th Runner Up
Groove | Leader School of Dance

9th Runner Up
Say My Name | Drewitz Dance Productions

 

12 & UNDER DUET / TRIO

WINNER
Nothings Changed | Airborne Dance Centre

1st Runner Up
Move The Way I Do | Airborne Dance Centre

2nd Runner Up
Cha Cha | Airborne Dance Centre

 

12 & UNDER SMALL GROUP

WINNER
Can't Touch It | Strive Dance Academy

1st Runner Up
Repelling Paths | Airborne Dance Centre

2nd Runner Up
99 Red Balloons | Drewitz Dance Productions

 

12 & UNDER LARGE GROUP

WINNER
Something New | Strive Dance Academy

1st Runner Up
Look Up | Drewitz Dance Productions

2nd Runner Up
BBG's | Airborne Dance Centre

 

12 & UNDER LINE / EXTENDED LINE

WINNER
School Days | Strive Dance Academy

1st Runner Up
EFX | Drewitz Dance Productions

2nd Runner Up
Alice | Joy's School of Dance

 

13 & OVER SOLO

WINNER
Skin & Bones | Shelley's Dance Company

1st Runner Up
You | Airborne Dance Centre

2nd Runner Up
Habit | Airborne Dance Centre

3rd Runner Up
All I Want | Airborne Dance Centre

4th Runner Up
Don't Know How | Airborne Dance Centre

5th Runner Up
Spare Change | Airborne Dance Centre

6th Runner Up
Last Stand | Airborne Dance Centre

7th Runner Up
Feelin Good | Airborne Dance Centre

8th Runner Up
Human | Airborne Dance Centre

9th Runner Up
Falling | Airborne Dance Centre

9th Runner Up
Medicine | Airborne Dance Centre

 

13 & OVER DUET / TRIO

WINNER
Farewell | Airborne Dance Centre

1st Runner Up
Young Years | Airborne Dance Centre

2nd Runner Up
Beautiful | Shelley's Dance Company

 

13 & OVER SMALL GROUP

WINNER
Alone | Airborne Dance Centre

1st Runner Up
Shout It And Feel It | Airborne Dance Centre

2nd Runner Up
Smother | Airborne Dance Centre

 

13 & OVER LARGE GROUP

WINNER
Selfie | Airborne Dance Centre

1st Runner Up
Below My Feet | Drewitz Dance Productions

2nd Runner Up
Dark Soul | Airborne Dance Centre

 

13 & OVER LINE / EXTENDED LINE

WINNER
Pippin | Strive Dance Academy

1st Runner Up
Bullets, Babes & Broadway | Strive Dance Academy

2nd Runner Up
Problem | Drewitz Dance Productions

 

TITLE SOLOIST COMPETITION

JUNIOR MISS
WINNER - Fresco (M'Kayla Kongnetiman) | Drewitz Dance Productions
1st Runner Up - On The Line (Sarah DaSilva) | Airborne Dance Centre
2nd Runner Up - Fly With Me (Taryn Vo) | Airborne Dance Centre
3rd Runner Up - Eloquence (Zoe Honsigner) | Airborne Dance Centre
4th Runner Up - Opportunity (Roxy Drewitz) | Drewitz Dance Productions

JUNIOR MISTER
WINNER - Groove (Kylan Wagner) | Leader School of Dance
1st Runner Up - Inner Ninja (Carlin Khu) | Airborne Dance Centre
2nd Runner Up - Sharp Dressed Man (Rhett Udsen) | Airborne Dance Centre

TEEN MISS
WINNER - Spare Change (Kate Manns) | Airborne Dance Centre
1st Runner Up - For Once (Bryn Manns) | Airborne Dance Centre
2nd Runner Up - Goodbye Yellow Brick Road (Carly Cooper) | Drewitz Dance Productions
3rd Runner Up - I Will (Jae Boucher) | Airborne Dance Centre
4th Runner Up - Hard To Get (Charlotte Lowe) | Airborne Dance Centre

TEEN MISTER
WINNER - DL (Derek Lenson) | Airborne Dance Centre


SENIOR MISS
WINNER - Habit (Emma Lund) | Airborne Dance Centre
1st Runner Up - All I Want (Gillian Hawkes) | Airborne Dance Centre
2nd Runner Up - Feelin Good (Hayley Swancar) | Airborne Dance Centre
3rd Runner Up - Medicine (Jessica Muszynski) | Airborne Dance Centre
4th Runner Up - Letting Go (Jaime Johnson) | Airborne Dance Centre

SENIOR MISTER
WINNER - To This Day (Ryan Kostyniuk) | Joy's School of Dance
1st Runner Up - It's Who I Am (Brandon Leroy) | Fame Dance Studios Ltd.
2nd Runner Up - Jealous Guy (Rheis James-Gaebel) | North Calgary Dance Centre

PRE-COMPETITIVE  / NOVICE AWARDS

PRE-COMP OVERALL HIGH SCORE
WINNER - Sharp Dressed Man | Marwayne Dance Association

PRE-COMP SOLO
WINNER - Sharp Dressed Man | Marwayne Dance Association

PRE-COMP DUET/TRIO
WINNER - Little Bitty Pretty One | Marwayne Dance Association

PRE-COMP SMALL GROUP
WINNER - The Hunger Games | Explosion Gymnastics

PRE-COMP LARGE GROUP
WINNER - The Heist | Strive Dance Academy

NOVICE OVERALL HIGH SCORE
WINNER - A Whole New World | Strive Dance Academy

NOVICE SOLO
WINNER - Miss Kiss Kiss Bang | Strive Dance Academy

NOVICE DUET/TRIO
WINNER - A Whole New World | Strive Dance Academy

NOVICE SMALL GROUP
WINNER - Extraterrestrial | Strive Dance Academy

NOVICE LARGE GROUP
WINNER - Fire Burnin | Drewitz Dance Productions

 

JUDGES AWARDS

12 & UNDER COSTUME AWARD
WINNER - Alice | Joy's School of Dance

13 & OVER COSTUME AWARD
WINNER - Bullets, Babes & Broadway | Strive Dance Academy

12 & UNDER CHOREOGRAPHY AWARD
WINNER - EFX | Drewitz Dance Productions

13 & OVER CHOREOGRAPHY AWARD
WINNER - Smother | Airborne Dance Centre

12 & UNDER ADJUDICATORS AWARD
WINNER - Look Up | Drewitz Dance Productions

13 & OVER ADJUDICATORS AWARD
WINNER - Selfie | Airborne Dance Centre
 

BE DISCOVERED SCHOLARSHIPS

DISNEY DANCE INTENSIVE
WINNER - Carly Cooper | Drewitz Dance Productions

BROADWAY BOUND INTENSIVE
WINNER - Jade Grimms | Joy's School of Dance

SUMMER IN L.A.: SUPER START INTENSIVE
WINNER - Bryn Manns | Airborne Dance Centre

SUMMER IN L.A.: THE PERFORMANCE INTENSIVE
WINNER - Megan Fraser | North Calgary Dance Centre

Candance Entertainment Group Inc.
64 Water Lily Trail
Schomberg, Ontario  L0G 1T0
Canada

Toll-Free: +1 (866) 305-6174
Email: info@candanceeg.com

Sponsors & Partners

A Dedication

 

We use cookies to improve our website. Cookies used for the essential operation of this site have already been set. For more information visit our Cookie policy. I accept cookies from this site. Agree