+1 (866) 305-6174

Burlington, ON 2016 Results


Joe Noce Memorial Award
"That's Entertainment"

Super Mario World | The Dance Element

12 & UNDER
CANDANCE PEOPLE'S CHOICE AWARD NOMINEE

I Gotcha | BOLD Dance Company


13 & OVER
CANDANCE PEOPLE'S CHOICE AWARD NOMINEE

The Bruises You Leave Me With | Elite Danceworx

 

JUNIOR DIAMOND DANCE OFF

1st Place
I Gotcha | BOLD Dance Company

2nd Place
Nocturna | Elite Danceworx

3rd Place
Whitney| BOLD Dance Company


SENIOR DIAMOND DANCE OFF

1st Place
In An Instant | Elite Danceworx

2nd Place
The Bruises You Leave Me With | Elite Danceworx

3rd Place
Through The Mirror | Elite Danceworx

 

12 & UNDER
CHOREOGRAPHY AWARDS

Over The Rainbow | BOLD Dance Company

13 & OVER
CHOREOGRAPHY AWARDS

Distance We Part | Elite Danceworx

  

MINI SOLO

1st Place
Grown | BOLD Dance Company

2nd Place
 He Says | Elite Danceworx

3rd Place
 My Parade | Elite Danceworx

4th Place
Sweet Nothings | BOLD Dance Company

5th Place
Spanish Rose | Elite Danceworx

6th Place
All About Me | Elite Danceworx

7th Place
Broadway Banana | Elite Danceworx

8th Place
Black Hearted Monster | Dancemakerz

9th Place
Dancing Queen | The Dance Element

10th Place
Work Chick | The Dance Element

 

MINI DUET / TRIO

1st Place
Me & My Girls | BOLD Dance Company

2nd Place
Istanbul | Elite Danceworx

3rd Place
Cheek To Cheek | Elite Danceworx

 

MINI SMALL GROUP

1st Place
Over The Rainbow | BOLD Dance Company

2nd Place

Steam Heat | Elite Danceworx

3rd Place

Worth It | BOLD Dance Company

 

MINI LARGE GROUP

1st Place
Love On Top | BOLD Dance Company

2nd Place
Dora | BOLD Dance Company

3rd Place
Aye Carumba | Elite Danceworx

 

JUNIOR SOLO

1st Place
Don't Speak | BOLD Dance Company

2nd Place
Infra 4 | Elite Danceworx

3rd Place
Nocturne | Elite Danceworx

4th Place
Claire de Lune | Elite Danceworx

5th Place
I Am Piano | Dancemakerz

6th Place
Near Light | Elite Danceworx

7th Place
Papa | BOLD Dance Company

8th Place
Maybe This Time | Dancemakerz

9th Place
Broken Hearted | BOLD Dance Company

10th Place
Le Vie En Rose | Rugcutterz Danz Artz

 

JUNIOR DUET / TRIO

1st Place
Stay Grand | Elite Danceworx

2nd Place
See You Again | BOLD Dance Company

3rd Place
Baristas | Rugcutterz Danz Artz
 


JUNIOR SMALL GROUP

1st Place
I Gotcha | BOLD Dance Company

2nd Place
Young G's | Elite Danceworx

3rd Place
Run To You | BOLD Dance Company

 

JUNIOR LARGE GROUP

1st Place
Nocturna | Elite Danceworx

2nd Place
Raindrops | Dancemakerz

3rd Place
Kat-Dashianz | Rugcutterz Danz Artz

 

JUNIOR LINE / EXTENDED LINE

1st Place
Whitney | BOLD Dance Company

2nd Place
How Will I Know | Elite Danceworx

3rd Place
As Spring Unfolds | Dancemakerz

 

TEEN SOLO

1st Place
Beneath The Tracks | Elite Danceworx

2nd Place
Atmosphere | Elite Danceworx

3rd Place
First Dream | Elite Danceworx

4th Place
Still Blue | Elite Danceworx

5th Place
Holy Grail | BOLD Dance Company

6th Place
Elephants | BOLD Dance Company

7th Place
Woman's Work | BOLD Dance Company

8th Place
1+1 | Coffey's Danc'n Place

9th Place
Bringer Of Rain | Rugcutterz Danz Artz

10th Place
All This To Say | BOLD Dance Company

10th Place
Voltersi Indictor | Allegro Dance Studio
 

TEEN DUET / TRIO

1st Place
Asteriction | Elite Danceworx

2nd Place
Orbits | Hoofers Performing Arts

3rd Place
Bluebird And Princess Florine | Elite Danceworx

 

TEEN SMALL GROUP

1st Place
In An Instant | Elite Danceworx

2nd Place
You Don't Own Me | BOLD Dance Company

3rd Place
Heal | Dancemakerz

 

TEEN LARGE GROUP

1st Place
Through The Mirror | Elite Danceworx

2nd Place
Open Hands | Dancemakerz

3rd Place
Your Day Will Come | Dancemakerz

 

TEEN LINE / EXTENDED LINE

1st Place
Black And Gold | Elite Danceworx

2nd Place
Welcome December | Dancemakerz

3rd Place
The Coal Miners Oath | Dancemakerz

 

SENIOR SOLO

1st Place
The End | Elite Danceworx

2nd Place
Don't Explain | Elite Danceworx

3rd Place
Pay Respect | Elite Danceworx

4th Place
When I Go | Dancemakerz

5th Place
Unveil | Elite Danceworx

6th Place
Dust | Elite Danceworx

7th Place
Reminiscence | Dancemakerz

8th Place
If I Should Lose You | Elite Danceworx

9th Place
Only | Elite Danceworx

10th Place
Pop HD 2 | Elite Danceworx

10th Place
Another Level | BOLD Dance Company

 

SENIOR DUET / TRIO

1st Place
Moiral | Elite Danceworx

2nd Place
Never Knock | Elite Danceworx

3rd Place
Love And Hate | Elite Danceworx

 

SENIOR SMALL GROUP

1st Place
The Bruises You Leave Me With | Elite Danceworx

2nd Place
Distance We Part | Elite Danceworx

3rd Place
The Clock | Rugcutterz Danz Artz

 

SENIOR LARGE GROUP

1st Place
This Is Not The End | Elite Danceworx

2nd Place
Stand By Me | Elite Danceworx 

3rd Place
Tribute | Rugcutterz Danz Artz

 

  

TITLE SOLOIST COMPETITION

MINI MISS
WINNER - Grown (Gianna McLennan) | BOLD Dance Company
1st Runner Up - He Says (Taylor Smith) | Elite Danceworx
2nd Runner Up - My Parade (Noa Levkov) | Elite Danceworx
3rd Runner Up - Sweet Nothings (Anneka Hwang) | BOLD Dance Company
4th Runner Up - Spanish Rose (Logan Gallinger) | Elite Danceworx

MINI MISTER
WINNER - King Of New York (Myles Tucker) | The Dance Element

JUNIOR MISS
WINNER - Don't Speak (Emilie Richer) | BOLD Dance Company
1st Runner Up - Infra 4 (Courtney Lam) | Elite Danceworx
2nd Runner Up - Nocturne (Saharra Drayton) | Elite Danceworx
3rd Runner Up - Claire de Lune (Lucy Charlton) | Elite Danceworx
4th Runner Up - I Am Piano (Olivia Spano) | Dancemakerz

JUNIOR MISTER
WINNER - Let In The Light (Brandon Ng) | Elite Danceworx
1st Runner Up - Minding My Business (Kaden Golding) | Elite Danceworx
2nd Runner Up - Like I Love You (Araiius McCaughin) | Elite Danceworx
3rd Runner Up - See The Light (Declan Torres) | Elite Danceworx
4th Runner Up - Bad (Shaundre Miller) | BOLD Dance Company

TEEN MISS
WINNER - Atmosphere (Grace Lethbridge) | Elite Danceworx
1st Runner Up - Holy Grail (Emily Melo) | BOLD Dance Company
2nd Runner Up - Elephants (Amanda Bruce) | BOLD Dance Company
3rd Runner Up - Woman's Work (Julianna Macedo) | BOLD Dance Company
4th Runner Up - 1+1 (Isabelle Valdez) | Coffey's Danc'n Place

TEEN MISTER
WINNER - Beneath The Tracks (Findlay McConnell) Elite Danceworx 
1st Runner Up - First Dream (Stefano Gallelli) | Elite Danceworx
2nd Runner Up - Bringer Of The Rain (Richard Salami) | Rugcutterz Danz Artz
3rd Runner Up - This Joint Is Jumpin (Gyles Caleb) | The Dance Element
4th Runner Up - Something Else (Elijah 
Baltazar) | Coffey's Danc'n Place

SENIOR MISS
WINNER - Don't Explain (Jazzmin James) | Elite Danceworx
1st Runner Up - Pay Respect (Paulina Macias) | Elite Danceworx
2nd Runner Up - If I Should Lose You (Kalyn Langford) | Elite Danceworx
3rd Runner Up - Another Level (Alessia Mallozzi) | BOLD Dance Company
4th Runner Up - Turning Page (Lauren Whyte) | BOLD Dance Company

SENIOR MISTER
WINNER - The End (Julian Elia) | Elite Danceworx
1st Runner Up - Unveil (Jhaleil Swaby) | Elite Danceworx
2nd Runner Up - Dust (Liam Melady) | Elite Danceworx
3rd Runner Up - Only (Ty Forhan) | Elite Danceworx
4th Runner Up - Angus Dei (Matthew Saggiomo) | Perkins School of the Arts

 

PRE-COMPETITIVE  / NOVICE AWARDS

PRE-COMP OVERALL HIGH SCORE
Can't Help Fallin | BOLD Dance Company

PRE-COMP SOLO
Can't Help Fallin | BOLD Dance Company

PRE-COMP DUET/TRIO
When I Was | BOLD Dance Company

PRE-COMP SMALL GROUP
Little Red Ridinghood | BOLD Dance Company

PRE-COMP LARGE GROUP
Habits | BOLD Dance Company

PRE-COMP LINE / EXTENDED LINE
Itsy Bitsy | The Dance Element

NOVICE OVERALL HIGH SCORE
I'm A Star | Elite Danceworx

NOVICE SOLO
I'm A Star | Elite Danceworx

NOVICE DUET/TRIO
Slip | Dancemakerz

NOVICE LARGE GROUP
Be Our Guest | The Dance Element

 

JUDGES AWARDS

PRODUCTION AWARD
Production | Rugcutterz Danz Artz

12 & UNDER COSTUME AWARD
Rain Drops | Dancemakerz

13 & OVER COSTUME AWARD
Synchro | Dancemakerz

12 & UNDER CHOREOGRAPHY AWARD
Over The Rainbow | BOLD Dance Company

13 & OVER CHOREOGRAPHY AWARD
Distance We Part | Elite Danceworx

12 & UNDER ADJUDICATORS AWARD
Production | Rugcutterz Danz Artz

13 & OVER ADJUDICATORS AWARD
The Bruises You Leave Me With | Elite Danceworx

 

BE DISCOVERED SCHOLARSHIPS

DISNEY WORLD L.A. or FLORIDA DANCE INTENSIVE
Olivia Spano | Dancemakerz

BROADWAY BOUND INTENSIVE
Richard Salami | Rugcutterz Danz Artz

SUMMER IN HIP HOP INTENSIVE
Justin Sanker | BOLD Dance Company

SUMMER IN L.A. CARNIVAL INTENSIVE
Isabelle Valdez | Coffey's Danc'n Place

SUMMER IN L.A. SUPER STAR (10 YRS & OLDER)
Ty Forhan | Elite Danceworx

 

Candance Entertainment Group Inc.
64 Water Lily Trail
Schomberg, Ontario  L0G 1T0
Canada

Toll-Free: +1 (866) 305-6174
Email: info@candanceeg.com

Sponsors & Partners

A Dedication

 

We use cookies to improve our website. Cookies used for the essential operation of this site have already been set. For more information visit our Cookie policy. I accept cookies from this site. Agree