+1 (866) 305-6174

Huntsville 2017 Results

 

Joe Noce Memorial Award
"That's Entertainment"
 

Wind Beneath My Wings | A2Y Dance Inc.

 

12 & UNDER
CANDANCE PEOPLE'S CHOICE AWARD NOMINEE

The Heist | Ontario School of Ballet


13 & OVER
CANDANCE PEOPLE'S CHOICE AWARD NOMINEE

Your Day Will Come | BOLD Dance Company



JUNIOR DIAMOND DANCEOFF 

1ST PLACE

Battlefield | BOLD Dance Company

2ND PLACE

The Heist | Ontario School of Ballet

3RD PLACE

Aladdin | École Danse Louise

4TH PLACE

Hotel Blitz | Ontario School of Ballet

5TH PLACE

Be Italian | BOLD Dance Company


SENIOR DIAMOND DANCEOFF

1ST PLACE

Adios | A2Y Dance Inc.

2ND PLACE

Chaplin | BOLD Dance Company

3RD PLACE

That's Life | Ontario School of Ballet

4TH PLACE

The West | A2Y Dance Inc.

5TH PLACE

Your Day Will Come | BOLD Dance Company

 

12 & UNDER
CHOREOGRAPHY AWARDS
 

The Heist | Ontario School of Ballet

SEE VIDEO ABOVE - JR PCA AWARD

 

13 & OVER
CHOREOGRAPHY AWARDS

The West | A2Y Dance Inc.


 

EPIC Awards

Jazz

The Heist | Ontario School of Ballet

Tap

Daddy Lessons | A2Y Dance Inc.

Modern/Contemporary

Adios | A2Y Dance Inc.

Lyrical

Battlefield | BOLD Dance Company

Musical Theatre/Open

Aladdin | École Danse Louise

Hip Hop

The West | A2Y Dance Inc.

Ballet

Dancing On The Front Porch Of Heaven | A2Y Dance Inc.

Acro

Your Day Will Come | BOLD Dance Company

 

MINI SOLO 

1st Place
Choo Choo Ch'Boogie | A2Y Dance Inc.

2nd Place
Evil Gal | BOLD Dance Company

3rd Place
Colours Of The Wind | BOLD Dance Company

4th Place
Miss Otis | Taylor Dance Centre

5th Place
Think Pink | A2Y Dance Inc.

6th Place
Sonata | A2Y Dance Inc.

7th Place
Against The World | Ontario School of Ballet

8th Place
I Want To Be A Rockette | Taylor Dance Centre

9th Place
Respect | Taylor Dance Centre

10th Place
Accentuate The Positive | A2Y Dance Inc.

 

MINI DUET / TRIO 

1st Place
Hey Lil Mama | BOLD Dance Company

2nd Place
A Whole New World | BOLD Dance Company

3rd Place
Shake The Room | A2Y Dance Inc.

 

MINI SMALL GROUP

1st Place
Do It Like A Dude | Taylor Dance Centre

2nd Place
On My Way | BOLD Dance Company

3rd Place
Mary Had A Little Lamb | BOLD Dance Company

 

MINI LARGE GROUP

1st Place
Sharky's Car Wash | Ontario School of Ballet

 

MINI LINE/EXTENDED LINE 

1st Place
Courtin' Time | A2Y Dance Inc.

2nd Place
Munchkins | Ontario School of Ballet

3rd Place
Mambo Italiano | A2Y Dance Inc.

 

JUNIOR SOLO 

1st Place
Roxie | A2Y Dance Inc.

2nd Place
Tomorrow | A2Y Dance Inc.

3rd Place
Why Don't You Do Right | Ontario School of Ballet

4th Place
Esmerelda | A2Y Dance Inc.

5th Place
Depth Over Distance | Ontario School of Ballet

6th Place
Lift Me Up | Ontario School of Ballet

7th Place
You Are Loved | Taylor Dance Centre

8th Place
Awakening | Ontario School of Ballet

9th Place
Mama | A2Y Dance Inc.

10th Place
Hope | BOLD Dance Company

 

JUNIOR DUET / TRIO

1st Place
One Night Only | BOLD Dance Company

2nd Place
Trashin' The Camp | A2Y Dance Inc.

3rd Place
Runnin | BOLD Dance Company

 

JUNIOR SMALL GROUP 

1st Place
Can't Help Falling In Love | A2Y Dance Inc.

2nd Place
Be Italian | BOLD Dance Company

3rd Place
The Hunted | A2Y Dance Inc.

JUNIOR LARGE GROUP 

1st Place
Battlefield | BOLD Dance Company

2nd Place
Grease | BOLD Dance Company

3rd Place
Birds I View | A2Y Dance Inc.

 

JUNIOR LINE / EXTENDED LINE 

1st Place
The Heist | Ontario School of Ballet

2nd Place
Aladdin | École Danse Louise

3rd Place
Insomnia | École Danse Louise

 

TEEN SOLO

1st Place
Obstruct | KaliAndrews Dance Company

2nd Place
Are You There? | A2Y Dance Inc.

3rd Place
Nature Boy | A2Y Dance Inc.

4th Place
Raven's Lament | A2Y Dance Inc.

5th Place
Existence Refined | KaliAndrews Dance Company

6th Place
Spine | A2Y Dance Inc.

6th Place
Every Time We Say Goodbye | Ontario School of Ballet

7th Place
Gamila | KaliAndrews Dance Company

8th Place
Champagne Taste | Taylor Dance Centre

9th Place
I Want You To Need Me | A2Y Dance Inc.

10th Place
Cold Hearted | KaliAndrews Dance Company

 

TEEN DUET / TRIO 

1st Place
You There | A2Y Dance Inc.

2nd Place
Nocturne | A2Y Dance Inc.

3rd Place
Wind Beneath My Wings | A2Y Dance Inc.

  

TEEN SMALL GROUP

1st Place
Adios | A2Y Dance Inc.

2nd Place
Better Now | Tapps Performing Arts

3rd Place
That's Life | Ontario School of Ballet

 

TEEN LARGE GROUP 

1st Place
Your Day Will Come | BOLD Dance Company

2nd Place
B613 | A2Y Dance Inc.

3rd Place
Impact | KaliAndrews Dance Company

 

TEEN LINE / EXTENDED LINE

1st Place
The West | A2Y Dance Inc.

2nd Place
Dancing On The Front Porch Of Heaven | A2Y Dance Inc.

3rd Place
Taken | A2Y Dance Inc.

 

SENIOR SOLO

1st Place
Strange Fruit | Taylor Dance Studio

2nd Place
Blowers Daughter | BOLD Dance Company

3rd Place
With Eyes Wide Open | A2Y Dance Inc.

4th Place
Bad | Tapps Performing Arts

5th Place
Bang Bang | A2Y Dance Inc.

5th Place
Remove All Traces | KaliAndrews Dance Company

6th Place
Beneath My Feet | BOLD Dance Company

6th Place
Sun Goes Dim | A2Y Dance Inc.

7th Place
Skin & Bones | BOLD Dance Company

8th Place
Hurt | A2Y Dance Inc.

8th Place
Controlla | Taylor Dance Centre

9th Place
Gemini Feed | BOLD Dance Company

10th Place
Metamorphosis | A2Y Dance Inc.

 

SENIOR DUET / TRIO

1st Place
Reason | BOLD Dance Company

2nd Place
The Journey | École Danse Louise

3rd Place
Caught | BOLD Dance Company

 

SENIOR SMALL GROUP

1st Place
Elephant In The Room | BOLD Dance Company

2nd Place
Blow A Cheque | BOLD Dance Company

3rd Place
Mind Games | BOLD Dance Company

  

SENIOR LINE/EXTENDED LINE

1st Place
Mega Crew | École Danse Louise

 

TITLE SOLOIST COMPETITION 

MINI MISS
WINNER - Choo Choo Ch'Boogie (Victoria Thelander) | A2Y Dance Inc.
1st Runner Up - Evil Gal (Giana McLennan) | BOLD Dance Company
2nd Runner Up - Miss Otis (Tanei Rowe) | Taylor Dance Centre
3rd Runner Up - Against The World (Talia Angulo) | Ontario School of Ballet
4th Runner Up - I Want To Be A Rockette (Alexis Bondoc) | Taylor Dance Centre

JUNIOR MISS
WINNER - Depth Over Distance (Gia Mavrogiannis) | Ontario School of Ballet
1st Runner Up - Hope (Emma Vessio) | BOLD Dance Company
2nd Runner Up - Black Cat (Juliet Shannon) | Ontario School of Ballet
3rd Runner Up - Mr. Monotony (Taylor McLennan) | BOLD Dance Company
4th Runner Up - I Will Not Forget You (Bronwyn Yu) | A2Y Dance Inc.

JUNIOR MISTER
WINNER - You Are Loved (Christopher Wilson) | Taylor Dance Centre

TEEN MISS
WINNER - Obstruct (Megan LeBlanc) | KaliAndrews Dance Company
1st Runner Up - Gamila (Samantha Marios) | KaliAndrews Dance Company
2nd Runner Up - Champagne Taste (Ciara Young) | Taylor Dance Centre
3rd Runner Up - I Want You To Need Me (Cynthia Willman) | A2Y Dance Inc.
4th Runner Up - Cold Hearted (Kendra Brulé) | KaliAndrews Dance Company

TEEN MISTER
WINNER - Midst (Kyle Wegg) | KaliAndrews Dance Company
1st Runner Up - I Want You Back (Colin Lane) | Taylor Dance Centre
2nd Runner Up - Turnt Up (Christian Strong) | Tapps Performing Arts

SENIOR MISS
WINNER - Strange Fruit (Monique Pascall) | Taylor Dance Centre
1st Runner Up - Blowers Daughter (Justine Sanker) | BOLD Dance Company
2nd Runner Up - Remove All Traces (Margot Niezgoda) | KaliAndrews Dance Company
3rd Runner Up - Beneath My Feet (Krista Manteiga) | BOLD Dance Company
4th Runner Up - How Long (Marley Mehta) | BOLD Dance Company

SENIOR MISTER
WINNER - Bad (Raglan Moonilall) | Tapps Performing Arts
1st Runner Up - Migration (Keenan Komaksiutiksak) | KaliAndrews Dance Company

PRE-COMPETITIVE  / NOVICE AWARDS

PRE-COMP OVERALL HIGH SCORE
Put Your Records On | Taylor Dance Centre

PRE-COMP SOLO
You Make Me Feel So Young | Tapps Performing Arts

PRE-COMP DUET/TRIO
Put Your Records On | Taylor Dance Centre

PRE-COMP SMALL GROUP
Freakshow | École Danse Louise

PRE-COMP LARGE GROUP
Lost | École Danse Louise

PRE-COMP LINE / EXTENDED LINE
Arabian Adventure | Tapps Performing Arts

NOVICE OVERALL HIGH SCORE
Mama Makes 3 | Taylor Dance Centre

NOVICE SOLO
Mama Makes 3 | Taylor Dance Centre

NOVICE DUET/TRIO
Capella | École Danse Louise

NOVICE SMALL GROUP
Ghostbusters | École Danse Louise

NOVICE LARGE GROUP
Get Up Off That Thing | Tapps Performing Arts

NOVICE LINE/EXT. LINE GROUP
Count On Me | Tapps Performing Arts

 

JUDGES AWARDS 

PRODUCTION AWARD
Canada's Got Talent | A2Y Dance Inc.

12 & UNDER COSTUME AWARD
Aladdin | École Danse Louise

13 & OVER COSTUME AWARD
Bailar Bailar | Taylor Dance Centre

12 & UNDER CHOREOGRAPHY AWARD
The Heist | Ontario School of Ballet

13 & OVER CHOREOGRAPHY AWARD
The West | A2Y Dance Inc.

12 & UNDER ADJUDICATORS AWARD
Hotel Blitz | Ontario School of Ballet

13 & OVER ADJUDICATORS AWARD
Chaplin | BOLD Dance Company

 

BE DISCOVERED SCHOLARSHIPS

SUMMER IN L.A. DISNEY DANCE INTENSIVE
Celiya Mederos | BOLD Dance Company

BROADWAY BOUND SUMMER INTENSIVE
Ciara Young | Taylor Dance Centre

SUMMER IN L.A. SUPERSTAR 
Isabella Tucci | Ontario School of Ballet

THE PERFORMANCE WINNER
Justine Sanker | BOLD Dance Company

DISNEY WORLD FLORIDA
Cynthia Willman | A2Y Dance Inc.

BROADWAY BOUND WINTER INTENSIVE
Keenan Komaksiutiksak | KaliAndrews Dance Company

HAMILTON THEATRICAL PHOTOSHOOT

MINI - Talia Angulo | Ontario School of Ballet

JUNIOR - Bronwyn Yu | A2Y Dance Inc.

TEEN - Samantha Marios | KaliAndrews Dance Company

SENIOR - Monique Pascall | Taylor Dance Centre

DANCE FUSION BREAKING BOUNDS SUMMER DANCE INTENSIVE (12 & UNDER)
Janae Lyon | Taylor Dance Centre

DANCE FUSION BREAKING BOUNDS SUMMER DANCE INTENSIVE (13 & OVER)
Megan LeBlanc | KaliAndrews Dance Company

 

 

 

 

Candance Entertainment Group Inc.
64 Water Lily Trail
Schomberg, Ontario  L0G 1T0
Canada

Toll-Free: +1 (866) 305-6174
Email: info@candanceeg.com

Sponsors & Partners

A Dedication

 

We use cookies to improve our website. Cookies used for the essential operation of this site have already been set. For more information visit our Cookie policy. I accept cookies from this site. Agree